Hostingfirmas netforbindelse lukkes uden varsel

En henvendelse fra en amerikansk storbank var alt, hvad det krævede at få Tele2 til at lukke for dansk hostingfirmas netforbindelse. Hostingfirmaet blev ikke orienteret. Tele2 beklager dybt fejlen.

Artikel top billede

Da Cortex Consult pludselig mistede internetforbindelsen i december sidste år, skabte det en lettere febrilsk stemning.

Virksomheden er blandt andet hostingcenter for en række virksomheders webløsninger, og Cortex Consults kunder forventer, at deres websites er i luften 24 timer alle ugens syv dage.

Derfor gik teknikerne hos Cortex Consult straks i gang med at undersøge, hvad der var sket, da internetforbindelsen pludselig forsvandt.

"Vi brugte en helvedes masse tid på at finde ud af, hvad der var gået galt. Vi troede, at det var noget med vores netværk eller firewall. Vi havde ingen adgang fra den IP-adresse. Vi brugte vel halvanden dag på det. Netværksfolkene sagde, at det måtte være et problem hos Tele2," siger Lars Pedersen, administrerende direktør hos Cortex Consult.

Han tog derfor kontakt til Tele2.

Bank of America anmeldte phishing-site

Fra Tele2 lød beskeden, at Bank of America havde anmeldt et phishing-site på den pågældende IP-adresse.

Derfor havde Tele2 lukket for trafikken.

"Vi blev hverken informeret før, under eller efter, at der blev lukket for forbindelsen. Jeg sagde, at 'I må tænke på, at vi er et firma med kunder'. Teknikeren svarede, at når Bank of America ringer, så retter man ind," siger Lars Pedersen, der forgæves prøvede at komme i kontakt med en chef hos Tele2.

"Vi har 141 sites på den server. De kunder var ikke glade. Jeg spurgte hvilken kunde, der havde et phishing-site, så vi kunne lukke ned for den kunde specifikt," siger Lars Pedersen.

Men det ville teknikeren ikke oplyse.

"Teknikeren sagde, at de ikke ville sidde og lave sikkerhed på vores system," siger Lars Pedersen.

Tele2 har i dag røde ører

Hos Tele2 beklager pressechef Peter Glüsing dybt det hændte.

"Vi er kede af, at kunden ikke er blevet orienteret om lukningen. Det er normal standardprocedure, at vi tager kontakt med business-kunden, når vi får en warning om phishing. Så tager vi dialogen med kunden og hører hvordan og hvorledes. Det er en klar fejl, at vi ikke orienterede kunden," siger Peter Glüsing.

Ifølge Peter Glüsing er den normale procedure at checke phishing-anmeldelsen.

Hvis det viser sig, at der kan være tale om phishing, tages der øjeblikkeligt kontakt med den pågældende kunde.

"Når vi får en henvendelse om et muligt phishing-site, så checker vi det ud. Hvis vores test viser, at der er noget om sagen, så tager vi med det samme kontakt til kunden og tager en dialog med dem om, at der er en risiko for phishing. Så vælger vi at lukke eller ikke lukke alt efter hvordan den konkrete sag ser ud," siger Peter Glüsing og tilføjer:

"Det er enormt ærgerligt, at vi ikke har været i kontakt med kunden lige i den her sag, som du hiver frem."

Hvad der præcist gik galt i december er ikke helt klart.

Telenor købte Tele2 for to år siden og på tidspunktet for miseren var Tele2's systemer ved at blive lagt sammen med Telenors systemer.

"Da det sker, er vi ved at migrere Tele2-systemerne til Telenor-systemerne. Der er sket noget, og i maskinrummet har de været lidt for hurtige på aftrækkeren," siger Peter Glüsing.

Skifter til TDC

Hos Cortex Consult kommer beklagelsen fra Tele2 lidt for sent. Selvom Tele2 senere åbnede for netforbindelsen og i stedet blot blokerede for det anmeldte phishing-site, så er Cortex Consult på vej væk fra Tele2.

"Vi har nu valgt at skifte leverandør til TDC," siger Lars Pedersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird