It-professor: Spar tid med parallel-programmering

Parallel-programmering er ikke kun for forskere og supercomputer-fans. Konsulenthuse kan med fordel kaste sig ud i programmeringsdisciplinen og få bedre projektstyring.

Artikel top billede

Gør information til viden.

Det er hovedargumentet for, at større danske virksomheder med fordel kan kaste sig over parallel-programmering, selv om disciplinen umiddelbart lyder lidt langhåret.

"Det er relativt nemt at kaste sig over parallel-programmering, og disciplinen kan løse både komplekse simulerings-opgaver, projektstyring og fakturering for rigtig mange virksomheder," siger professor Brian Vinter fra Datalogisk Institut på Københavns Universitet.

Fjern flaskehalsene

Brian Vinter påpeger, at parallel-programmering går ud på at flytte data fra hukommelsen til cpu'en, hvor de stadigt flere kerner kan styrke regnekraften og hjælpe med at undgå flaskehalse i computerens RAM.

Praktisk kunne det være anvendeligt internt i et konsulenthus med 100 medarbejdere, hvor der sidder en parallel-programmerings-specialist på en computer med otte eller flere kerner og koder - såkaldte associationskort - over et givent projekts dokumenter.

Et associationskort kræver ofte meget regnekraft, da det ikke bare indebærer at opspore projektets dokumenter, men også deres relaterede dokumenter.

"Lige netop konsulenthuse kan få rigtig meget ud af parallel-programmeringen med hensyn til associationskort, hvis projektstyringsværktøjet ikke er blevet brugt så flittigt, som det skulle," lyder det fra Brian Vinter.

Regn rigtigt på fakturaen

"Så hvis du vil finde ud af, hvor meget tid, du reelt har brugt på projektet, kan du med fordel trække de informationer ud af et fuldt virksomhedsdokument-netværk, hvor du ikke bare finder dokumentationen men også status-mails og den slags," siger han.

Brian Vinter indskyder, at associationskort i et stort, komplekst projekt kan hjælpe med at gøre mere simpelt – og korrekt - at udregne, hvor meget kunden skal betale for arbejdet.

Omkostningerne samlet på en BMW

Brian Vinter fortæller, at blandt andre softwareselskabet Trilogy har specialiseret sig i den slags associationer.

Softwaren fra Trilogy er blevet brugt i samlingen af en af BMW's biler, fordi de tyske bilfabrikanter gerne ville have den eksakte pris på bilen.

Indtil BMW fik softwaren, kende firmaet simpelthen ikke prisen på bilen, fordi den består af mange hundredetusinder komponenter.

"Det var for dyrt at ansætte en mand, der kunne tælle alle komponenter og regne prisen ud. Men med softwaren kunne BMW associere sig frem til, hvor meget hver enkelt komponent havde kostet at udvikle og dermed en samlet pris på bilen," siger Brian Vinter.

Udover associationskort er det traditionelt simuleringsopgaver, som de parallelle processer til de mange kerner kan være med til at løse.

Det kunne eventuelt være grafiske fremstillinger for kunden, der før i tiden tog for lang tid at udvikle på grund af renderingstiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S