It-professor: Spar tid med parallel-programmering

Parallel-programmering er ikke kun for forskere og supercomputer-fans. Konsulenthuse kan med fordel kaste sig ud i programmeringsdisciplinen og få bedre projektstyring.

Artikel top billede

Gør information til viden.

Det er hovedargumentet for, at større danske virksomheder med fordel kan kaste sig over parallel-programmering, selv om disciplinen umiddelbart lyder lidt langhåret.

"Det er relativt nemt at kaste sig over parallel-programmering, og disciplinen kan løse både komplekse simulerings-opgaver, projektstyring og fakturering for rigtig mange virksomheder," siger professor Brian Vinter fra Datalogisk Institut på Københavns Universitet.

Fjern flaskehalsene

Brian Vinter påpeger, at parallel-programmering går ud på at flytte data fra hukommelsen til cpu'en, hvor de stadigt flere kerner kan styrke regnekraften og hjælpe med at undgå flaskehalse i computerens RAM.

Praktisk kunne det være anvendeligt internt i et konsulenthus med 100 medarbejdere, hvor der sidder en parallel-programmerings-specialist på en computer med otte eller flere kerner og koder - såkaldte associationskort - over et givent projekts dokumenter.

Et associationskort kræver ofte meget regnekraft, da det ikke bare indebærer at opspore projektets dokumenter, men også deres relaterede dokumenter.

"Lige netop konsulenthuse kan få rigtig meget ud af parallel-programmeringen med hensyn til associationskort, hvis projektstyringsværktøjet ikke er blevet brugt så flittigt, som det skulle," lyder det fra Brian Vinter.

Regn rigtigt på fakturaen

"Så hvis du vil finde ud af, hvor meget tid, du reelt har brugt på projektet, kan du med fordel trække de informationer ud af et fuldt virksomhedsdokument-netværk, hvor du ikke bare finder dokumentationen men også status-mails og den slags," siger han.

Brian Vinter indskyder, at associationskort i et stort, komplekst projekt kan hjælpe med at gøre mere simpelt – og korrekt - at udregne, hvor meget kunden skal betale for arbejdet.

Omkostningerne samlet på en BMW

Brian Vinter fortæller, at blandt andre softwareselskabet Trilogy har specialiseret sig i den slags associationer.

Softwaren fra Trilogy er blevet brugt i samlingen af en af BMW's biler, fordi de tyske bilfabrikanter gerne ville have den eksakte pris på bilen.

Indtil BMW fik softwaren, kende firmaet simpelthen ikke prisen på bilen, fordi den består af mange hundredetusinder komponenter.

"Det var for dyrt at ansætte en mand, der kunne tælle alle komponenter og regne prisen ud. Men med softwaren kunne BMW associere sig frem til, hvor meget hver enkelt komponent havde kostet at udvikle og dermed en samlet pris på bilen," siger Brian Vinter.

Udover associationskort er det traditionelt simuleringsopgaver, som de parallelle processer til de mange kerner kan være med til at løse.

Det kunne eventuelt være grafiske fremstillinger for kunden, der før i tiden tog for lang tid at udvikle på grund af renderingstiden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S