10-12

Tilbage til artiklen: Her er alle tiders 25 største teknologiske flop

10. Itanium

Lige så længe som Intel har lavet chips til pc'er, har de måtte slås med klon-producenter.

Da Intel tilbød en 64-bit chip til servere, gav det mening, at den skulle være forskellig fra den klassiske x86. Men det gav kun næsten mening. Grunden, til at Intels rivaler udsendte kloner, var, at kunderne ville have x86-chips.

Rettelse: De ville have billige x86-chips, og Itanium var ingen af delene. Men selv om det var et kommercielt flop , sejler Itanium videre. Hvorhen vides ikke. Det kræver en god kaptajn at bevæge sig ud på de vande.

11. Microsoft Passport

Vi har alle for mange passwords og konti til, at vi kan overskue dem. Hvis Microsoft tilbyder os at huske dem alle sammen, så er det vel OK?

Men brugerne flokkedes ikke om Passport, da single sign-on-funktionen udkom, og det gjorde deres samarbejdspartnere heller ikke. Ideen var god, men implementeringen var elendig.

Først kom der debatten om beskyttelse af private oplysninger. Opdagelsen af sikkerhedshuller var den sidste dråbe.

For at være fair skal det siges, at Microsofts konkurrenter heller ikke havde held med lignende projekter. Det viser sig, at folk ikke bryder sig om at udlevere personlig information til en tredje part for at spare tid - hvem kunne have forestillet sig det?

12. IPv6

Få emner har fået mere opmærksomhed en computerbranchens svar på den globale opvarmning. Ifølge nogle eksperter er spørgsmålet ikke, om vi vil løbe tør for IPv4-adresser, men snarere hvornår. Der er ingen Kyoto-ballade her.

Den amerikanske regering skal skifte til IPv6 i år 2008, så hvorfor er alle fodslæbende? Ganske enkelt fordi IPv6 løser et problem ingen har endnu..

Nødløsninger som NAT har været effektivt, selv om netværksfolkene bliver rasende. IPv6 har heller ingen features, der undgår, at man får hovedpine, når det skal implementeres. Med andre ord, indtil nogle tilbyder det samme som carbon credits til netværk, så er IPv6 en for besværlig løsning.

Oversat af Bo Madsen.

Tilbage til artiklen: Her er alle tiders 25 største teknologiske flop
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird