Sikkerhedsfirmaer smider med sten i glashuset

Et nyt slagsmål mellem Microsoft og konkurrenter, der klager deres nød over konkurrenceforvridning er i gang. Symantec og McAfee håber på hjælp fra europæiske embedsmænd.

ComputerViews: Endnu en udgave af lystspillet ”konkurrerende it-virksomheder rotter sig sammen i forsøget på at give Microsoft et lag høvl” opføres nu på den globale it-markedsplads.

Igennem 16 års monopolsager mod Microsoft har konkurrenter i alle afskygninger stillet op i vidneskranker, foran politikere og i avisspalter – langt de fleste af dem med en indgroet frygt for, at verdens største softwarehus ville bruge sin markedsdominans til at tromle henover dem.

Nu ser det ud som om Symantec og McAfee har fået sved på panden.

De to dominerende leverandører af virusværn og brandmure til beskyttelse af almindelige pc-brugeres og virksomheders aktiviteter på internettet, står nu frem og beskylder Microsoft for bevidst at have undladt at fortælle om de reelle sikkerheds funktionaliteter i den nye udgave af Windows Vista, som formodentlig rammer markedet inden længe.

McAfee gav sin udlægning af sagen i en helsides annonce i Financial Times i sidste uge.

Og både McAfee og Symantec har haft repræsentanter i Europa for at klage deres nød til de konkurrence-myndigheder, der lige nu er ved at undersøge om de skal udvide den verserende konkurrencesag mod Microsoft om Windows XP med et Vista-kapitel.

Sten i et glashus

Men Symantec og McAfee smider med sten i glashuset.

Nok er muligheden stor for, at Microsoft i Windows Vista rent faktisk tager sikkerhed alvorligt og leverer et ordentligt produkt, der bedre kan hjælpe brugerne med at holde virtuelle ballademagere og cyberkriminelle i skak.

Men hele konflikten om, hvilke sikkerhedsforanstaltninger der blokerer for andre applikationer (ligegyldigt om det er sikkerhedsapplikationer) risikerer at vende direkte tilbage i ansigtet på de to sikkerhedsgiganter, der jævnligt får brok fra deres mindre konkurrenter og andre softwareleverandører.

Og så har vi slet ikke nævnt opfattelsen af sikkerheds-branchen blandt de mange brugere, der bare opgraderer hvert eneste år i en slags terrorbalance, hvor man håber betalingen til store sikkerhedshuse beskytter en mod nettets ondskab.

ComputerViews er en ny analyseform herhjemme. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Hvis du har forslag eller kommentarer til emner, som du mener, at ComputerViews bør tage op til kritisk behandling, så send os en e-mail på computerviews@cw.dkdk.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil