Terminator finder uendelige løkker

Microsoft håber at kunne udrydde lidt flere programmers kedelige tendenser til at gå i stå ved hjælp af et nyt testprogram, der kan finde uendelige løkker.

Når et program ikke længere reagerer på brugerens desperate klikken med musen eller frustrerede hamren i tastaturet, skyldes det som regel, at programmet er fanget i én eller anden form for løkke.

En gruppe forskere med Microsofts Byron Cook i spidsen har udviklet et testprogram kaldet Terminator, der kan hjælpe udviklere med at identificere de steder i et programs kode, hvor programmet uventet kan gå i stå.

Ikke alle løkker skyldes åbenlyse fejl, som eksempelvis While-løkker hvor programmøren har glemt tælleren.

Kan være et ventende program

Det kan også være et program, der afventer svar fra et netværk, der ikke er tilsluttet, men ikke har fået besked på, hvor længe det skal blive ved at forsøge.

En af datalogiens fædre Alan Turing beviste i 1936, at det var umuligt at bevise, hvorvidt alle programmer ville afvikles til ende eller ej.

- Men dette udelukker ikke eksistensen af fremtidige testprogrammer, der virker 99,9 procent af tiden på programmer udviklet af mennesker. Det er den slags værktøjer, vi forsøger at lave, siger Byron Cook til Microsoft Research.

Sammen med en gruppe europæiske matematikere udviklede han Terminator-algoritmen, som netop kan anvendes til at bestemme, hvorvidt et program vil afvikles til ende som forventet eller stoppe undervejs.

Selv om algoritmen ikke kan anvendes på alle typer programmer, arbejder forskerne på at udvide den til at fungere med flere typer af programstrukturer, end den i dag kan håndtere.

Relevant link

Microsofts Terminator

Microsoft Research-artikel om udviklingen af Terminator

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S