Cisco køber it-sikkerhedsfirma for millioner

Netværksgiganten Cisco er på vej til at købe sikkerhedsfirmaet Meetinghouse Data Communication, der udvikler sikkerhedssoftware.

Den amerikanske netværkskæmpe Cisco er på vej til at købe sikkerhedsfirmaet Meetinghouse Data Communications for 260 millioner kroner, oplyser selskabet.

Købet skal ifølge Cisco hjælpe selskabet til at udvikle nye netværkskomponenter med indbygget sikkerhed, der skal forhindre uønskede i at få adgang til et Cisco-baseret netværk.

Meetinghouse med base i Portsmouth i staten New Hampshire har allerede udviklet denne type sikkerhedsprodukter.

Med købet af virksomheden fortsætter Cisco bestræbelserne på i højere grad at bygge sikkerhedssoftware ind i selskabets hardware og netværksudstyr.

Meetinghouse blev stiftet i 1988 og har knap 100 ansatte. Ciscos køb af virksomheden forventes at gå igennem i oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job