Cd fra TDC Bredbånd giver virus-alarm

En installations-cd fra TDC Bredbånd får hårene til at rejse sig på kunderne. Cd’en indeholder nemlig virus, siger antivirusprogram.

Uhyggeligt billigt bredbånd. Sådan står der i reklamen for TDC’s nyeste produkt, som tilbyder kunderne internet via en 160/128 kilobit forbindelse.

Og nu spreder uhyggen sig til andet end prisen.

Flere kunder har nemlig oplevet virusadvarsler fra deres antivirusprogram, når de stopper installations-cd’en til TDC’s bredbåndsløsning i computeren.

Problemet er ifølge kunderne, at antivirusprogrammet AVG Anti-Virus Free edition finder filen Win32/Resur.F på cd’en.

Filen er en såkaldt dropper, som kan hjælpe til med at installere uønskede filer på modtagerens pc. Den er klassificeret som farlig.

Falsk positiv

- Hvis sådan en fil ligger på cd’en, har den intet at gøre der. Den skal væk. Enten er det teleselskabet eller det firma, som har trykt cd’en, som har en brist i deres virusopdatering, siger Frank Andersen, driftsansvarlig hos it-sikkerhedsfirmaet Digicure.

Flere sikkerhedseksperter mener imidlertid, at der kan være tale om en såkaldt falsk positiv, hvor antivirusprogrammerne ved en fejl opfatter en fil på cd’en som en virus.

- Et antivirusprogram kan også tage fejl. Jeg er af den ganske fulde overbevisning, at når TDC sender noget ud, har de også kontrolleret det, siger Preben Andersen, direktør i sikkerhedsorganisationen DK-Cert.

Scan med flere programmer

Problemet med falske positiver kan undgås, hvis firmaer som sender cd’er ud på markedet, husker at skanne deres produkt med en række forskellige antivirusprogrammer, så de ved, hvordan kundernes pc vil reagere.

Det fortæller Ulf Munkedal fra Fort Consult.

Falske positiver opstår eksempelvis, når et antivirus-program scanner et andet antivirus-program.

Hvis softwaren ikke scanner hele bitrækken, kan der opstå match, som får antivirusprogrammet til at tro, at der er tale om en virus.

- Det her er et problem, uanset om der er virus på cd’en eller der er tale om en falsk positiv. Det gør jo folk bange, at et virusprogram fortæller, at der er virus, siger Ulf Munkedal.

Ingen virusfund

TDC Bredbånd har hele formiddagen testet selskabets installations-cd for virus og har ikke fundet noget på den. Det fortæller direktør for TDC Privat, Gert Rieder.

- Vi har testet med Symantec, Norton, Mcafee og andre programmer, som man kan hente online. Og vi har intet kunne finde, siger Gert Rieder.

Kun med netop AVG Anti-Virus Free edition har TDC fundet en virusadvarsel.

- Som jeg har fået at vide, er det noget som relaterer sig til Windows 95. Derfor er vi rimelig sikre på, at det er en fejl i algoritmen i AVG programmet og ikke noget andet. Vores leverandør har haft fat i leverandøren af AVG for at få udbedret den del af det, siger Gert Rieder.

Det har ikke været muligt at få oplyst, hvor mange cd’er, der er trykt, eller hvor mange kunder problemet vedrører.

Computerworld har forsøgt at kontakte Grisoft som udgiver AVG Anti-Virus Free edition, men firmaet har ikke ikke reageret på henvendelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S