KMD-kritiker beskyldes for dobbeltmoral

Software-virksomheden Tabulex har klaget til Konkurrencestyrelsen over it-giganten KMD's prismodel for udveksling af data mellem forskellige løsninger. Men Tabulex bruger selv den samme model, siger konkurrenten UV Data.

Jyllinge-virksomheden Tabulex har klaget til Konkurrencestyrelsen over it-giganten KMD's prismodel for udveksling af data mellem løsninger fra KMD og Tabulex.

Nu beskylder en konkurrent Tabulex for dobbeltmoral.

- Tabulex gør selv fuldstændigt det samme, og deres prismodel ligner også den, som de kritiserer KMD for, siger administrerende direktør Jan Gaardboe Jensen fra software-firmaet UV Data.

Tabulex har blandt andet kritiseret KMD for at opkræve et fast beløb per indbygger for at benytte snitflader, der er nødvendige for at transportere data mellem løsninger fra KMD og Tabulex.

Hos UV Data mener Jan Gaardboe Jensen, at Tabulex selv bruger samme model.

Tabulex opkæver en afgift fra de kommunale kunder på 0,75 kroner per borger under 25 år for automatisk at overføre data mellem løsninger fra Tabulex og UV Data.

Begge virksomheder leverer software-løsninger på skoleområdet.

Det giver kommunerne en række fordele, hvis UV Datas skolevejledersystem kan kommunikere med løsningen til eksempelvis elevadministration fra Tabulex.

Tabulex afviser kritikken

Ifølge administrerende direktør i Tabulex, Lars Fredsted, tager Tabulex dog ikke i stil med KMD penge for at benytte de nødvendige snitflader til transport af data.

Alle data i Tabulex-løsninger tilhører kommunerne og kan udtrækkes og overføres til andre systemer af kommunerne selv, oplyser direktøren.

- Kommuner har mulighed for gratis at udtrække en række data til eksempelvis UV Datas løsning og selv flytte dem manuelt til et andet system, siger Lars Fredsted.

- Men hvis kommunerne ønsker at få automatiseret processen, kan de vælge at betale for programmet Tabulex Ekstrakt, som vi har udviklet, og som vi fortsat udvikler på og vedligeholder, siger han.

Frygt for kommunefusioner

Lars Fredsted mener, at Tabulex' model ikke kan sammenlignes med KMD's model, hvor driftsafgiften opkræves for at benytte snitflader til KMD's system.

Hos UV Data mener man imidlertid, at de to modeller giver samme resultat.

- Den model, som Tabulex har lagt sig fast på, gør det uforholdsmæssigt mere bekosteligt for kommuner med et Tabulex-system at benytte vores løsning frem for en tilsvarende løsning fra eksempelvis Tabulex selv, siger Jan Gaardboe Jensen.

Det er en tilsvarende frygt, som Tabulex har i forhold til KMD.

Ifølge direktør Lars Fredsted fra Tabulex forsøger KMD at gøre det prismæssigt mere attraktivt for kommuner at vælge en løsning fra KMD end fra Tabulex ved at indføre en driftsafgift på snitfladerne mellem de to systemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S