Opera klar med browser til discount-mobiler

Den norske browserproducent Opera lancerer nu en ny mini-browser. Den er målrettet de omkring 700 millioner mobiltelefoner, som hidtil har været forbeholdt WAP-sider. Nu kan de få fuld adgang til internettet.

Adgang til internettet har fortrinsvist været forbeholdt avancerede smartphones med kapacitet til at køre en browser.

Det vil norske Opera Software ændre med en ny mobil-browser, der er beregnet på de mere end 700 millioner billige mobiltelefoner, som ikke kan køre en normal browser.

De har i stedet måttet nøjes med WAP-sider, en begrænset form for indhold udviklet specielt til mobiltelefoner.

- Med Opera Mini har du ikke brug for en avanceret telefon for at surfe på nettet, hvilket betyder at de fleste mennesker kan bruge den med deres eksisterende telefoner, siger Opera-stifter Jon S. von Tetzchner.

Mini-browseren kræver en Java-telefon, hvilket efterhånden gælder for mange af de helt billige mobiltelefoner.

Fidusen er en central server, som tager web-indholdet og tilpasser det, før det sendes ud til den enkelte telefon. Dermed tages noget af presset med at rendere siderne fra den enkelte telefon, ligesom datamængden mindskes.

Lignende produkter findes allerede, men ingen har opnået lige så stor udbredelse, som Opera har inden for traditionelle mobil-browsere.

Server-grundlaget betyder dog også, at slutbrugere ikke bare kan hente eller købe Opera Mini fra selskabets hjemmeside. De er i stedet nødt til at vente på et firma, som vil drive tjenesten.

Indtil videre er Opera Mini et pilotprojekt, som spredes via norsk TV-2, men en bredere distribution er også planlagt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere