Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Medarbejdere hos Statens IT plages af stress

En del medarbejdere hos Statens IT oplever, at de har været udsat for stress og dårligt arbejdsmiljø.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om stress hos Statens IT.
298
1:30 min
Et stort antal medarbejdere hos Statens IT har været udsat for stress og mobning, og omfanget er så stort, at det kan være udtryk for dårligt arbejdsmiljø.

Ifølge Version2 viser Statens IT’s nyeste medarbejdertilfredsheds-undersøgelse, at 38 procent af de af organisationens medarbejdere, der har svaret, har været ramt af arbejdsstress i det seneste år. Det svarer til 181 medarbejdere.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Just Eat er opkøbt: Aktionærer forgyldes i handel til 31 milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren