Nets jagter MitID-købere i andre EU-lande

En ny investeringsscreeningslov kan spænde ben for et salg af MitID. Derfor satser Nets på at kunne finde en køber i et andet EU-land, hvor godkendelsesprocessen af en ny køber forventes at glide lettere igennem.

Artikel top billede

Nets og selskabets italienske ejer Nexi Group satser på at sælge driften af MitID til et selskab fra et EU eller EØS-land.

Det skriver Børsen.

En del af forklaringen skal ifølge avisen findes i den danske investeringsscreeningsslov, som kan spænde ben for et eventuelt salg.

Loven som blev indført i 2021 skal sikre at centrale dele af den danske infrastruktur ikke kommer på udenlandske hænder, hvor det kan udgøre en sikkerhedstrussel.

Men alle EU-lande er underlagt samme lovgivning på området, og det betyder, at et salg til en virksomhed i et andet EU-land vil glide lettere i gennem.

Udover Nets er MitID også ejet af Finansdanmark, der oplyser, at man er trygge ved godkendelsesprocessen af de kommende ejere.

“Vi er trygge ved den af myndighederne dikterede proces og de regler, man som køber skal leve op til i en sådan salgssituation,” udtaler digitaliseringsdirektør Michael Busk-Jepsen fra Finans Danmark, den anden MitID-ejer, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S