200.000 danske cpu-kølere til Tyskland

Danske Asetek forventer i år at sælge mere end 200.000 cpu-kølere på det tyske marked, hvor selskabet har indgået en produktionsaftale med den tyske virksomhed Leonhardt Group Industries. Aseteks millionunderskud ventes rettet op til nul eller plus i år.

Det tyske marked skal hjælpe den nordjyske it-virksomhed Asetek fra underskud til overskud.

Alene i år forventer Asetek at sælge mere end 200.000 cpu-kølere i Tyskland, hvor virksomheden har indgået en produktionsaftale med den tyske virksomhed Leonhardt Group Industries.

Asetek, der blev etableret i 1997, udvikler og producerer cpu-kølere til afhjælpning af de stadig større problemer med varme, som højtydende computerprocessorer har.

Tysk produktion

? Den tyske virksomhed skal producere et produkt Vapochill, som vi lægger navn til. Vi forventer, at aftalen på længere sigt øger salget ind i et segment, hvor vi hidtil ikke har været repræsenteret, siger Morten Berg, kommunikationschef, Asetek.

De fleste af Aseteks produkter er meget dyre, men den nye Vapochill forventer virksomheden at kunne sælge for 200 kroner plus moms.

Produktet, der blev præsenteret på Cebit-messen i sidste måned ryger af sted til forhandlerne den første juni og når det private marked midt i juni.

Mindst 200.000 styk

? Alene på det tyske marked forventer vi at sælge mere end 200.000 Vapochills, siger Morten Berg, der tilføjer, at Asetek regner med som et minimum at nå break even i år og helst et overskud.

Det sidst offentliggjorte regnskab fra 2003 viste en bruttoavance på 729.000 kroner og et underskud på fire millioner kroner. Den økonomiansvarlige i Asetek ønsker ikke at kommentere på regnskabet for 2004, der endnu ikke er offentliggjort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Sales Specialist

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S