Dansk direktør ryger ud af Ergo Group

Direktøren er sendt hjem og fyringer er under opsejling i det danske datterselskab, Ergoidp, der er en del af den norske it-koncern Ergo Group. Endnu er det uvist, om der skal ansættes en ny direktør i Danmark.

It-selskabet Ergo Group fra Norge er skuffet over udviklingen i det danske datterselskab, Ergoidp. Derfor forlader administrerende direktør Nils Overgaard selskabet med omgående virkning.

Det norske selskab planlægger desuden at slanke organisationen, så det passer til det lavere salg, men det er endnu ikke afgjort præcist hvilke tiltag, der skal sættes i værk for at trimme selskabet.

- Udgangspunktet er, at vi overvejer alle alternativer. Vi omstrukturerer først det danske selskab, så det bliver mere i tråd med det marked, som vi betjener, siger Øyvinn Ottestad, som er bestyrelsesformand og nu også administrerende direktør i selskabet.

Røg på grund af dårlig økonomi
Den tidligere direktør, Nils Overgaard, er trængt ud af dårlig økonomi, men bestyrelsesformanden ønsker ikke at kommentere årsagen til Nils Overgaards afskedigelse.

- Valgte Nils Overgaard selv at forlade selskabet?

- Nej, det ønsker jeg ikke at kommentere. Men vi er enige, og der er ingen kontroverser. Personligt har jeg et vældigt godt forhold til Nils Overgaard, fortæller Øyvinn Ottestad.

Han overtager ledelsen midlertidigt, men det kan blive en permanent løsning, hvor han fortsætter som arbejdende bestyrelsesformand, oplyser han.

Det afhænger meget af, hvordan den danske organisation ser ud i fremtiden. I 2003 var der gennemsnitligt 28 medarbejdere. I dag er der ifølge Øyvinn Ottestad 20 ansatte i Danmark.

Skal dimensioneres
- Der kommer nogle opsigelser, men jeg ved ikke præcist hvor mange. Selskabet skal dimensioneres til markedet, siger Øyvinn Ottestad.

Ergoidp havde i 2003 ambitioner om at kapre terræn fra Postdanmarks elektroniske posthus via en aggressiv prisstrategi, men satsningen ser ud til at have fejlet her en måned før afslutningen på regnskabsåret 2004.

Bestyrelsesformanden forklarer omstruktureringerne med, at markedet ikke udviklede sig, som selskabet havde håbet, men det er endnu ikke så grelt, at Ergo trækker sig helt ud af Danmark.

- Ikke som det ser ud nu, siger Øyvinn Ottestad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil