Ny supercomputer skal give mere nøjagtige vejrudsigter og kunne forudsige klimaforandringer

60.000.000.000.000.000.000.000.000 Så mange beregninger i sekundet skal en ny supercomputer udviklet af Microsoft og britiske Met Office bruge på at forudsige klimaforandringer. Computeren skal stå klar i 2022.

Artikel top billede

Den britiske metrolog-statstjeneste Met Office er gået sammen med tech-giganten Microsoft for at bygge en supercomputer, der skal kunne give mere præcise vejrudsigter og en bedre forståelse af klimaændringer.

Den britiske regering sagde i februar 2020, at den ville investere 1,2 milliarder pund i projektet, der kommer til at stå i Storbritannien.

Den færdige computer forventes at blive en af ​​de 25 største supercomputere i verden, når den står færdig og er taget i brug i sommeren 2022.

Microsoft planlægger at opdatere den løbende det næste årti.

"Dette partnerskab er en imponerende offentlig investering i de grundlæggende og anvendte videnskaber i vejr og klima," udtaler adjunkt ved Stanford University Morgan O'Neill, der er uafhængig af projektet.

"En investering af denne størelse i et avanceret vejr- og klimaforudsigelsessystem fra Storbritannien er store nyheder globalt, og jeg ser frem til de videnskabelige fremskridt, den vil frembringe."

Supercomputeren kommer til at give mere detaljerede vejrmodeller, køre flere potentielle vejrscenarier, forbedre lokaliserede prognoser og kunne forudsige svær vejr bedre.

60.000.000.000.000.000.000.000.000 beregninger i sekundet

"Når vi arbejder sammen, kan vi levere datasæt af højeste kvalitet til vejr og klima og give stadig mere nøjagtige prognoser, der gør det muligt for folk at tage beslutninger der sørger for at man forbliver sikker og trives," sagde administrerende direktør for Met Office Penny Endersby.

Microsoft UKs administrerende direktør Clare Barclay fortæller, at supercomputeren ville sikre Storbritanniens føreposition for klimavidenskab.

Hvor computeren helt nøjagtigt skal stå er ikke præciseret, men Met Office angiver, at den ville blive placeret i det sydlige Storbritannien.

Den vil bruge Microsoft Azures cloud computing-tjenester.

Den skal kører på 100 procent vedvarende energi og vil have mere end 1,5 millioner processorer og præstere over 60 kvadrillioner (60.000.000.000.000.000.000.000.000) beregninger per sekund.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S