Streaming: Episk Stephen King-undergang på vej til tv-skærmen

En helt ny og meget ambitiøs serie over Stephen Kings fremragende The Stand får snart premiere i USA og man kan håbe, at den også hurtigt kommer til Europa.

Artikel top billede

Der er godt nyt til alle os, der har benyttet et ellers halvråddent corona-år til at læse eller genlæse The Stand af Stephen King. Om ikke andet som påmindelse om, at det trods alt kunne se værre ud.

I bogen tager en kunstigt fremstillet influenza livet af næsten hele menneskeheden, mens de få overlevende bagefter prøver at samle stumperne op.

Det resulterer – i hvert fald i USA, hvor bogen foregår – i et opgør mellem de gode og de knap så gode. Det er velskrevet, rørende og grusomt.

Har man endnu ikke stiftet bekendtskab med en af de formentlig bedste postapokalyptiske fortællinger, der er skrevet i nyere tid, så kan nye læsere begynde her.

17. december er der premiere på en ny miniserie i ti episoder, der bærer bogens titel og som i al væsentlighed skulle følge dens handling.

The Stand kommer i første omgang på den amerikanske streamingtjeneste CBS All Access. Men klarer den sig godt dér, kommer den givetvis også til Europa indenfor en overskuelig fremtid.

Der er i hvert fald mange gode kræfter med i serien. Blandt andet Whoopi Goldberg som ældgamle Mother Abigail, som de gode samles om – og Alexander Skarsgård som dæmoniske Randall Flagg, der holder hof i Las Vegas.

Provosangeren Marilyn Manson skulle også være på rollelisten, og givetvis næppe som deltager på de flinkes hold.

Det er ikke første gang, at The Stand filmatiseres. Allerede i 1994 havde en miniserie i fire afsnit premiere.

Men selv om den byggede på et rimeligt solidt manus og havde mange gode skuespillere med, så forekommer den i dag altmodisch.

Fortælleformen er lidt gumpetung og man mærker, at serien kom for tidligt til at drage fordel af den massive kreative medvind og de store budgetter, der blev seriemediet til dels i årene efter årtusindskiftet.

Så nu kommer der altså nye boller på suppen.

Den nye serie har også fået en ny slutning skrevet af Stephen King selv. Så her er noget at komme efter, selv hvis man har bogforlægget i frisk erindring.

Under alle omstændigheder kan man være stensikker på, at Mother Abigail får ret i sin spådom: ”There are bitter days ahead. Death and terror…”

Se traileren til The Stand her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S