Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Rusland afprøver sin nationale afløser til internettet

Den russiske stat er i færd med at afprøve sit eget alternativ til internettet

Den russiske regering er i færd med at afprøve sit alternativ til det åbne internet, lyder det fra flere russiske medier ifølge netmediet Techcrunch.

Hvor langt, Rusland er i bestræbelserne, er uklart, men sigtet er at kreere et mere robust alternativ, som eventuelt kan være lettere for den russiske stat at kontrollere.

Internettets globale natur gør, at den russiske pendant til internettet skal kunne interagere med det eksisterende internet både fysisk, virtuelt men også politisk med de øvrige lande som internettet rummer.

Rusland har i stigende grad lænet sig op ad en kinesisk model, hvor det kinesiske styre er meget opmærksom på at kontrollere og endda blokere bestemte hjemmesider, apps og services som de kinesiske internet-brugere kan tilgå.

Tidligere på året introducerede den russiske regering en lov, der skal tvinge alle russiske leverandører af blandt andre smartphones, fjernsyn, computere til at præinstallere russisk-producerede apps.

Hensigten med loven er at ’beskytte russiske internetselskaber’ samt ’reducere misbrug foretaget af udenlandske selskaber, der arbejder med informationsteknologi’.

Læs også: Ny lov på vej i Rusland: Alle pc'er, smartphones og fjernsyn solgt i Rusland skal præinstalleres med russiske apps




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere