Bog: Biohacker vi menneskeheden ned i afgrunden?

Har man set den anbefalelsesværdige ”Inside Bill’s Brain – Decoding Bill Gates” på Netflix, vil man vide, at Microsoft-stifteren er en læsehest ud over det sædvanlige, og hans omfangsrige bogtaske er altid et kig værd. Ifølge Gates’ blog står ”Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity” af Jamie Metzl p.t. på læselisten.

Artikel top billede

Har man set den anbefalelsesværdige ”Inside Bill’s Brain – Decoding Bill Gates” på Netflix, vil man vide, at Microsoft-stifteren er en læsehest ud over det sædvanlige, og hans omfangsrige bogtaske er altid et kig værd.

Ifølge Gates’ blog står ”Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity” af Jamie Metzl p.t. på læselisten, og bogen har da også høstet betydelig ros i året der gik.

I Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity” opridser Metzl, hvor langt man allerede er ved at være i arbejdet med at ”optimere” blandt andet menneskelige fostre samt skitserer, hvordan denne udvikling meget hurtigt kan løbe helt af sporet.

Det skyldes især, at mulighederne for at tweake det menneskelige genom udvikler sig i et så højt tempo, at de nødvendige etiske, moralske og politiske overvejelser slet ikke kan følge med.

Forfatteren gør sig derfor til talsmand for, at det globale samfund prioriterer at udvikle et fælles regelsæt for, hvordan man styrer udviklingen på en facon, der forhindrer at den løber helt af med os.

Det er ikke helt ulig de traktatsystemer, der blandt andet har til formål at hindre eller som minimum begrænse udbredelsen af kernevåben.

Metzl bygger ikke blot sine tanker og anbefalinger på videnskabelig spekulation, men trækker også på sin viden om internationale forhold fra en karriere som blandt andet geopolitisk ekspert, investor samt som tidligere rådgiver for administrationerne under hhv. præsident Bill Clinton og vicepræsident Joe Biden.

Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity. Forfatter: Jamie Metzl. Sourcebooks

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse