Lars Tvede vil granske dansk kapitalfond efter anklager om bilagsfusk

Den danske rigmand Lars Tvede kræver nu en uvildig gennemgang af de interne forhold i kapitalfonden Nordic Eye. Undersøgelsen skal klarlægge, hvorvidt der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Artikel top billede

En ny dag og en udvikling i urolighederne i den danske kapitalfond Nordic Eye.

De to it-investorer Lars Tvede og Peter Warnøe stiftede venturefonden sammen i 2016, men de to stiftere er røget i totterne på hinanden, efter Peter Warnøes er blevet mødt med anklager om bilagsfusk og muligt misbrug.

Derfor kræver Lars Tevde nu uvildig granskning af de interne forhold i Nordic Eye for at afklare, om der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Det skriver han i en mail til Børsen.

"Derfor har jeg nu til den næste generalforsamling i Nordic Eye Management bedt om en fuld uafhængig granskning. Nu skal vi til bunds i, hvad der er sket. Vi skal vide alt," skriver Lars Tvede til avisen.

Senest er Peter Warnøe blevet beskyldt for beskyldt for omfattende bilagsfusk og misbrug af fondens penge af sin nevø.

Det kan du læse mere om her: Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Her er hele forløbet

Den seneste udvikling i sagen kommer efter et opsigtsvækkende forløb, som har resulteret i, at flere profiler har trukket sig fra Nordic Eye efter en magtkamp.

Udover Lars Tvede har også den tidligere TDC-topchef og nuværende bestyrelsesformand for SAS, Carsten Dilling, samt næstformand i PFA-Pension, Niels-Ulrik Mousten trukket sig fra Nordic Eye.

Konflikten begyndte i september, da Peter Warnøe selv trak sig fra fonden, da det blev afsløret, at han havde foretaget ulovlige aktionærlån.

Efterfølgende blev han også politianmeldt og i november valgte han helt at forlade fonden.

Nordic Eye har investeret i en lang række it-virksomheder. I fondens
investeringsportefølje finder man blandt andet den fynske robotvirksomhed Blue Ocean Robotics, dansk-amerikanske Airhelp og kryptoselskabet Coinify.

Læs også: Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job