Nu er det snart slut med NemID's papkort - helt ny løsning er på vej i 2021

NemID's papkort vil om få år bliver erstattet med en helt nye løsning, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Fra 2021 skal danskerne ikke længere bruge et papkort, når de skal logge ind på offentlige service som borger.dk eller tjekke deres netbank.

For ifølge nyhedsbureauet Ritzau bliver det fysiske nøglekort erstattet af en ny løsning, når NemID bliver erstattet af den nye løsning MitID.

”Når vi indfører MitID fra 2021, så vil vi begynde udfasningen af nøglekortet. Så vil alle danskere blive flyttet til ny løsning, som er en app eller en anden løsning,” siger Adam Lebech, vicedirektør for Digitaliseringsstyrelsen, til Ritzau.

Adam Lebech understreger samtidig over for Ritzau, at der også kommer en alternativ løsning til folk, der ikke anvender en smartphone.

Læs også: Her er de to vigtigste egenskaber i den nye NemID-app: "Mange har ment, at nøglekortet har trængt til en overhaling"

NemID-app populær

Der findes allerede i dag en app til NemID. Den blev lanceret i maj 2018 og har vist sig at være en stor succes.

Allerede i den første døgn blev den downloadet af 206.400 danskere, og ifølge Ritzau bliver den i dag bruger af 1,8 millioner danskere

I dag bruger 1,8 millioner danskere ifølge Ritzau den NemID-app, der blev lanceret i maj 2018.

Læs også: Alt for mange er utilfredse med offentlig it-løsning: "Vi har et klart ønske om at brugertilfredsheden skal hæves markant"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

    Uspecificeret arbejdssted

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S