5G vil kunne øge energiforbruget for samlede telenetværk med op til 170 procent

Den kommende udrulning af 5G kan føre til massiv forøgelse af den energi, som det kræver at drive telenetværk, viser undersøgelse.

Artikel top billede

Den kommende udrulning af 5G-mobilteknologi vil kunne føre til massiv stigning i energiforbruget i telenetværkene.

Sådan lyder forventningen fra en lang række teleselskaber, der er i fuld gang med at gøre klar til at rulle 5G ud.

Det viser undersøgelser fra Vertiv og analysehuset 451 Research med deltagelse af godt 100 globale teleoperatører om mulighederne og barrierne i 5G.

Næsten alle af de adspurgte planlægger at påbegynde udrulningen af 5G i 2020 og 2021.

Mere end 90 procent af de adspurgte mener, at udrulningen af 5G-teknologi vil føre til meget højere omkostninger, som de vil sende videre til forbrugerne.

Ifølge Vertiv er det ‘højst sandsynligt,’ at skiftet til 5G vil have øget det samlede energiforbrug i mobilnetværkene med 150 procent til 170 procent, når vi når frem til 2026.

Med i beregningerne er både energi-krav til edge - altså de fremskudte enheder i eksempelvis biler og lignende - samt i de bagvedliggende datacentre, som vil skulle håndtere den kraftigt forøgede datatrafik forbundet med 5G.

Næsten halvdelen af de adspurgte i undersøgelsen enten har eller planlægger at udrulle teknologier, der understøtter edge computing i deres mobile infrastruktur - såkaldt multi access edge.

Med 5G vil vi kunne overføre op mod 1.000 gange så mange data som på de nuværende netværk.

5G var et af de helt store emner på den netop overståede Mobile World Congress i Barcelona. Herhjemme har regeringen netop barslet med en 5G-handlingsplan, der skal sætte rammerne for den kommende udrulning af 5G herhjemme.

Den kan du læse mere om her: Regeringen klar med 5G-handlingsplan: Se den her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S