Artikel top billede

(Foto: Photo by Victor Xok on Unsplash)

Uber arbejder på dansk comeback: Erkender at første omgang var en fejl

Et comeback til den omstridte tjeneste Uber er under opsejling. Men denne gang er opskriften en anden, lover direktør, der ikke ønsker flere slagsmål med taxabranchen og myndighederne.

Efter at have taget flugten fra det danske marked som reaktion på slagsmål med lovgiverne og taxachaufførerne, arbejder Uber nu på at gøre comeback i Danmark.

Det skriver Berlingske i følge Børsen.

Virksomheden erkender, at man i første omgang valgte en forkert strategi, da man gjorde sit indtog på det danske marked, hvor fokus var for meget på tjenesten selv og for lidt på det omgivne samfund.

Læs mere om Uber her: Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

"Der var et enøjet fokus på teknologiens fordele for forbrugeren og for chaufføren uden at skele nok til det omkringliggende samfund og den politiske stemning. Det var en forkert måde at gøre det på," siger selskabets officielle talsperson i Norden, Kristian Agerbo, til Berlingske.

Læs mere om Uber her: Sviende nederlag til Uber: EU slår fast, at Uber skal reguleres som et taxi-selskab og ikke som en digital platform

Ubers talsperson vil ikke sætte en konkret dato på et comeback, men siger, at man i øjeblikket arbejder på at indgå samarbejdsaftaler med taxabranchen og er i dialog med myndighederne.

Så må man hos Uber håbe, at historien ikke gentager sig selv, som Karl Marx formulerede det - "Første gang som en tragedie, anden gang som farce"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere