Artikel top billede

HP afviser alle spyware-anklager: “Det er en tjeneste, vi har tilbudt siden 2014 - og du har selv valgt den”

HP er i det seneste døgns tid blevet anklaget for at liste spyware ind i sine maskiner, der sender brugerdata tilbage til virksomheden. Men ifølge HP sendes der ingen data, medmindre brugeren selv vælger det.

Tilbage i 2015 løb Lenovo ind i en seriøs shitstorm på grund af softwaren “superfish”, som virksomheden præ-installerede uden brugerens ønske på sine maskiner.

I løbet af det sidste døgn er HP blevet anklaget for et lignende nummer, efter at brugere har klaget over softwaren “HP Touchpoint Analytics Service”.

Softwaren indsamler såkaldte telemetri-data om, hvordan maskinen kører, og de sendes anonymiseret tilbage til HP.

Læs også: HP-computere overvåger i al hemmelighed din pc-brug - sender data tilbage til HP

Ifølge HP er der dog ikke noget kontroversielt i funktionen, der har været en del af mange HP-maskiner i de seneste tre år.

“Det er en tjeneste, vi har tilbud siden 2014 som en del af HP Support Assistant,” hedder det i en udtalelse fra HP.

“Den indsamler anonym, diagnostisk information om performance-hardware, og deles ingen oplysninger med HP, medmindre brugeren har givet sin eksplicitte tilladelse. Kunder kan derudover fravælge og afinstallere tjenesten til enhver tid.”

Hvis man ikke har givet samtykke til at dele data med HP, så lagres de indsamlede informationer på maskinen i en mappe, som man kan give HPs support-afdeling fjernadgang til, hvis der opstår et problem.

Læs også: Installerede reklame-software i lange baner på forbruger-computere: Nu skal Lenovo under opsyn i 20 år




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer