Qualcomm siger nej til et af verdenshistoriens største opkøbs-tilbud: 825 milliarder kroner er alt for lidt

Det amerikanske chipselskab Broadcom bød i sidste uge knap 825 milliarder kroner for mobilprocessor-producenten Qualcomm. Nu siger Qualcomm nej til tilbuddet

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm er en af verdens absolut største chip-producenter med et fast greb på smartphone-universet med en markedsandel på 42 procent.

Næsten alle Android-telefoner i Vesten bortset fra Samsungs og Huaweis telefoner benytter Qualcomms Snapdragon-processorer.

Og netop derfor har Broadcom, en anden amerikansk chipproducent, som det går knap så godt for, budt hele 825 milliarder kroner for Qualcomm.

Det skete i sidste uge og blev kaldt det største bud i it-branchen nogensinde. Det slår da også blandt andet Dells opkøb af EMC i 2015 for 440 milliarder kroner.

Læs mere her: Verdens største teknologi-opkøb under opsejling: Chip-gigant vil købe Qualcomm

Men tilbuddet er blevet vejet og fundet for let af Qualcomms bestyrelse, der nu siger nej til tilbuddet. Bestyrelsen er belvet enig om, at Broadcoms tilbud “voldsomt fejlvurderer Qualcomms værdi.”

Broadcom producerer blandt andet 4G-modems, hvilket Qualcomm også gør, og Qualcomms bestyrelse mener, at Qualcomm er i stand til at “lede overgangen til G5” alene.

Derfor har bestyrelsen også meldt ud, at den mener, at den kan skabe mere værdi for de mange investorer end den værdi, der ligger i købstilbuddet.

Qualcomm sidder i dag suverænt på markedet for smartphones med Apple og Samsung lige i hælene.

I Qualcomms chipset finder du både processorer, GPU’er, billedebehandlingsprocessorer og diverse modems.

Dog kæmper Qualcomm i disse tider en kamp mod Apple. Qualcomm har eksempelvis sagsøgt Apple for at have delt fortrolige oplysninger med Intel.

Apple har også tidligere sagsøgt Qualcomm for at tage overpriser for sine patenter.

Læs også: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job