Artikel top billede

Google inviterer Telenor med ind i eksklusiv klub: Vil sammen bygge fremtidens sms-system

Telenor er inviteret ind i varmen hos Google, der i de kommende år vil rulle en sms-afløser ud på sine Android-telefoner. Læs her, hvorfor Telenor er inviteret med ind i varmen.

Google har udset sig norske Telenor med langt over halvanden million danske mobilabonnementer som sin strategiske partner i et større projekt med at gøre Android-brugernes sms'er mere levende.

Dermed har Googles Android-platform i alt tre partnere i sms-projektet, der udover Telenor tæller amerikanske Sprint samt canadiske Rogers.

Sms-projektet går ud på at give millionvis af Android-brugere en mere livlig oplevelse via de såkaldte Rich Communications Services (RCS).

Med RCS-protokollen på telefonen kan 214 millioner Telenor-brugere fra hovedsageligt Indien, Thailand og flere lande i Europa inklusiv Danmark fremover forvente langt mere visuelle beskeder.

Grundet sine mange mobilabonnenter i hele verden er Telenor indtil videre den brugertungeste partner i Google-projektet.

Det skriver Techcrunch.

Håber på Facebook-dræber

Med RCS er det muligt at sende multimedie-filer, animerede GIF'er og andet avanceret indhold, der i sms-beskederne kan tage kampen op med blandt andre Facebooks messenger-app.

RSC-teknologien er blot fem år gammel, og Google annoncerede sidste år sine planer om at rulle RCS ud på Android-telefoner i selskab med flere partnere.

Google-løsningen med de levende beskeder i sms-maskinen er dog ikke lige rundt om hjørnet, og i dag er der globalt blot 50 teleoperatører, som tilbyder RCS-teknologien i deres netværk.

For to år siden hyrede Google en RCS-ekspert, da selskabet ikke længere ville vente på, at teleindustrien byggede løsningerne, som har været undervejs i mere end 10 år.

Hvornår kommende Android-telefoner fødes med RCS-teknologien er endnu ikke til at vide.

Men mon ikke, der kommer flere nyheder og flere partnerskaber om sms'ernes afløser på årets helt store tele-konference Mobile World Congres, der bliver afholdt i slutningen af denne måned i den spanske storby Barcelona.

Du kan læse mere om RCS-teknologien her:
Efter kæmpe SMS-nedtur: Nu har teleselskaberne kig på en ny type beskeder




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere