Apple er klar til at gå i krig mod Amazons nye store succesprodukt

Apple følger i halen på Amazon og Google og er snart klar med store nyheder til Siri.

Artikel top billede

Amazon har i USA solgt mere end tre millioner udgaver af virksomhedens intelligente Echo-højtaler, der af anmeldere og iagttagere af tech-branchen er blevet udråbt til den næste store ting.

Men nu er Apple klar til at tage kampen op med Amazon, skriver Silicon Valley-mediet The Information.

Ifølge mediet arbejder Apple i øjeblikket på at udvikle en intelligent højtaler, der har den digitale assistent Siri integreret.

Højtaleren er i lighed med Amazons Echo udstyret med en mikrofon, der eksempelvis gør det muligt for brugeren at styre musikken ved hjælp af stemmestyring eller bede højtaleren læse dagens nyheder højt.

Nyheden kommer blot en uge efter, at Google også løftede sløret for en lignende højtaler, der er udstyret med søgegigantens digitale assistent, Google Assistant.

Den nye højtaler har fået navnet Google Home. Prisen og den endelige lanceringsdato er dog stadig ukendt.

Læs også: Her er de seks vigtigste nyheder fra Googles store konference

Den næste brugerflade

Digitale assistenter som disse bliver ofte fremhævet som den næste brugerflade. I 80'erne fik vi den grafiske brugerflade, som vi styrede med en mus. I 00'erne kommer de mobileenheder med touch-brugerfladen og nu kan vi meget vel se en ny stemmekontrolleret brugerflade. 

Derfor er de store tech-giganter også opsatte på ikke at lade Amazon løbe med markedet, og det er ikke overraskende, at vi ser Google og Apple kaster sig ind i kampen og forsøge at indhente Amazons forspring. 

Da Apple i 2011 lancerede Siri, var den ellers en af de første stemmestyrede digitale assistenter på markedet, men i de år der er gået siden, har nyskabelserne været begrænsede, og der er bred enighed om, at Siri har fået baghjul af Amazon Echo, der er udstyret med Amazons egen assistent Alexa. 

Læs også: Bots er de nye lækre apps: Du skal bare tale til dem

Udviklerværktøj er den store forskel

Amazons Alexa er kendetegnet ved at være hurtigere og væsentligt bedre til at forstå de stemmestyrede kommandoer. 

Derudover tilbyder Amazon udviklingsværktøjet Alexa Skills Kit - et såkaldt SDK - der gør det muligt for tredjepartsudviklere at integrere deres apps med Alexa. 

Apple har indtil nu fravalgt at frigive et SDK til Siri, men The Information citerer kilder "med kendskab til Apples planer" for, at det en politik, som Apple nu vil ændre på. 

Det vides ikke, hvornår Apple vil frigive et SDK til Siri, men et kvalificeret gæt er, at det vil ske i forbindelse med Apples udviklerkonference, WWDC, der løber af stablen i San Francisco den 13. juni. 

Læs også:

Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

Er denne helt nye digitale assistent Siris afløser?

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil