Apple om ny tv-boks: "Apps er fremtiden for tv"

Apple har præsenteret en ny tv-boks med apps.

Artikel top billede

Da den første generation af Apples tv-boks, Apple-TV, blev lanceret i 2007 forsøgte Steve Jobs at kontrollere forventningerne til det nye produkt ved at kalde den for "et hobby-projekt."

Men boksen er langsomt blev mere og mere populær, og her til aften præsenterede Apple en ny version af Apple-TV.

Det er den første nye version i tre år, og i den mellemliggende periode er boksen for alvor vokset ud af hobby-værkstedet.

Det nye Apple-TV får et helt ny styresystem ved navn tvOS og en dertilhørende App Store, hvor brugerne blandt andet kan downloade spil og streaming-apps. På scenen ved aftenens præsentation proklamerede Apples administrerende direktør Tim Cook ligefrem at "apps er fremtiden for tv".

Ny fjernbetjening

Apple-TV får ligeledes en ny bluetooth-fjernbetjening, der har en touchpad, som kan bruges til at navigere med. 

Fjernbetjeningen har et indbygget accelerometer og gyroscop, og kan også bruges til at betjente dit fjernsyn.  

Fjernbetjeningen har desuden en særlig Siri-knap, der gør det muligt at betjene Apple-TV med din stemme.

Eksempelvis kan du bede Siri om finde frem til en særlig film eller serie, og du kan bede Siri om at spole et vist antal minutter frem eller tilbage i den film, som du ser.

Den nye fjernbetjening kan desuden bruges som controller til spil.

Nye spil

Apple kunne allerede her til aften løfte sløret for en række nye spil, der kommer til Apple-TV. Det mest kendte er formodentlig Guitar Hero.

Umiddelbart lader de ny spil dog ikke yil at kunne konkurrere med grafisk krævende moderne konsol-spil, men er snarere at sammenligne med spillene til Nintendos Wii-konsol.

Du kan vælge mellem et Apple-TV med lagerplads på 32 gb og 64 gb. De kommer til at koste henholdsvis 149 og 199 dollar.

Læs også:  
Her er Apples helt nye gigant-iPad  

Stor Apple-præsentation i aften: Her er tre ting der er værd at holde øje med

 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job