Artikel top billede

Raspberry Pi får sin helt egen touch-skærm

En ny trykfølsom skærm gør Raspberry Pi til et komplet minicomputersystem. Se resultatet her.

Den populære minicomputer Raspberry Pi kan allerede tilsluttes til en ganske almindelig skærm via den indbyggede HDMI-port.

Men nu er der kommet en endnu bedre løsning til dig, der gerne vil have tablet-funktioner til den lille model.

Du kan nemlig erhverve dig en trykfølsom skærm, der er designet til at passe sammen med Pi'en.

Den officielle Raspberry Pi-skærm, som allerede kan købes i USA, er en trykfølsom sag på syv tommer og med en opløsning på 800 gange 480 billedpunkter.

Læs også: Guide: Sådan laver du din egen private "Dropbox"-server med Raspberry Pi på et kvarter

Den er konstrueret således, at selve Raspberry Pi-enheden kan monteres på bagsiden af skærmen, hvilket er en ganske smart løsning til indbyggede systemer.

Skærmen koster cirka 60 dollar, og kan erhverves i Guds eget land, men mon ikke den snart er på vej til de europæiske Pi-fans.

Læs hvordan den lille computer anvendes i internet of things-løsninger: Sådan afløser internet of things-løsninger vores tunge it-systemer

Der dukker løbende nyt udstyr op til den populære minicomputer Raspberry Pi, herunder også kabinetter fra tredjeparts virksomheder, der udviser masser af fantasi på området.

I videoen får du en grundig gennemgang af, hvad produktet kan.

Læs også:
Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Ny Raspberry Pi 2 på markedet: Bedre processor og dobbelt ram




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere