Populær åben kryptering lukker på mystisk vis

Hen over natten er en meget benyttet krypteringstjeneste pludselig blevet lukket og slukket. Ingen har en forklaring.

Artikel top billede

Kryptering er vigtig for datasikkerheden, og en af de store spillere på det område, TrueCrypt, lukker nu ned for udvikling af ny kode til det populære og åbne program.

Det skriver blandt andet Ars Technica.

Beslutningen om pludselig at lukke ned for et af verdens mest benyttede krypteringsalternativer er kommet som et lyn fra en klar himmel.

Beskeden er faktisk kommet så overraskende, at der i en periode opstod rygter om, at tjenesten var blevet angrebet, og at meddelelsen var falsk, skriver websiden.

Indholdet på siden har dog vist sig at være signeret med en krypteringsnøgle, som udviklerne bag TrueCrypt tidligere har benyttet.

Vi lukker og slukker

Et besøg på TrueCrypts webside giver denne advarsel med store røde bogstaver til de besøgende:

"ADVARSEL: Det er ikke længere sikkert at benytte TrueCrypt. Tjenesten kan indeholde sårbarheder, der ikke er rettet."

Efterfølgende kommer en besked om, at den nyoprettede side kun har til formål at hjælpe dig med at migrere data til en anden krypteringstjeneste.

Ligeledes følger en forklaring om, at udviklingen er blevet lukket i maj 2014, efter at Microsoft har lukket for supporten til Windows XP.

I de nyere versioner af Windows er der integreret kryptering.

Står NSA bag?

Men det er ikke alle, der tager den forklaring for gode varer.

Den pludselige lukning har således sat gang i rygter og spekulationer.

Blandt andet sætter business-websiden Forbes spørgsmålstegn ved den mystiske exit ud i ingenting.

Fra denne kant peges der på, at TrueCrypt kan være ramt af den samme skæbne som den krypterede e-mailtjeneste Lavabit, der blev beordret til at overdrage sin SSL-nøgle til de amerikanske myndigheder.

Den tjeneste lukkede også meget pludseligt.

Edward Snowden benyttede sig netop af Lavabit for at holde NSA væk fra indholdet i sine e-mails.

Læs også: Fed sommerlæsning: Fortællingen om verdens vildeste overvågning

Det er dog aldrig blevet bekræftet, hvorfor Lavabit lukkede ned hen over natten, men det lå i kortene, at NSA var en medvirkende faktor, skriver Forbes.

Præcist hvad der er sket med TrueCrypt, er også et mysterium.

Læs også:
Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S