Sådan sparer Svendborg kassen med cloud-mails

Svendborg Kommune er klar til at hoppe i skyen med Office 365. Se fordele og ulemper for kommunen ved at gå i skyen med dens tusindvis af kommunale postkasser.

Artikel top billede

Svendborg Kommunes it-afdeling har travlt i disse dage.

For kommunen står over for at skifte sin Lotus Notes-mail fra IBM ud til fordel for Microsofts Office 365 med Exchange, Sharepoint og Lync.

Det betyder, at omkring 2.500 brugere fordelt på 1.800 kontorbrugere og knap 800 webbrowser-brugere, der blandt andet inkluderer plejepersonale skal til at vænne sig til et nyt mailprogram.

Første hug i skiftet kommer i slutningen af denne måned, hvor de første 10 procent af brugerne hopper i skyen med deres mailadresser.

Kommunens it- og digitaliseringschef, Søren Bach-Hansen, forventer, at hele migreringen er helt på plads til sommer.

"Med en cloudservice bevæger vi os væk fra at have fokus på teknikken i serverrummet, og kan i stedet koncentrere os mere om forretningen og brugerne," forklarer Søren Bach-Hansen om skiftet.

Positive tests

Han tilføjer, at de første spæde brugertests er gået rigtig godt, fordi medarbejderne har taget imod skiftet med tommelfingeren i vejret.

"Mange medarbejdere har kendskab til brugergrænsefladen fra deres Outlook-mail derhjemme. For it-afdelingens services spiller det ingen rolle, om data befinder sig i vores eget serverrum, hos vores nuværende outsourcingpartner Fujitsu eller hos Microsoft i Dublin," lyder det fra Søren Bach-Hansen.

Samtidig tilføjer han, at han er blevet lovet fra en række samarbejdspartnere - herunder Microsoft - at den rene, rå datakonvertering fra Notes til Office 365 efterhånden er blevet en standardvare.

"Derfor ligger en af de største udfordringer faktisk i forandringsledelsen og i at uddanne 2.500 brugere, når de skal til at booke deres første møde i det nye system," siger Svendborgs it- og digitaliseringschef.

Slipper for bøvlet journalisering

På årsplan sparer kommunen én million kroner på skiftet i rene driftsomkostninger på sit nye postkassesystem i skyen.

Kommunens særlige fordele ved at gå i skyen

Og taxametret begynder at tikke, når den sidste af kommunens servere hos Fujitsu bliver slukket til sommer.

"Derudover vurderer vi, at der er potentiale for at optimere en lang række administrative processer, der i dag lider under en dårlig eller manglende integration med Lotus Notes," forklarer Søren Bach-Hansen.

Som eksempel fremhæver han, at e-mails fra borgere skal journaliseres i kommunens esdh-systemer, fordi kommunen som offentlig myndighed har et journaliseringskrav.

Mellem Lotus Notes og Svendborgs esdh-system har der hidtil ikke været en anvendelig integration, hvilket har medført tidskrævende manuelle processer med at journalisere e-mailkorrespondancen samt eventuelle bilag.

"Mange medarbejdere har gjort den slags med stort tidspilde til følge, og vi har simpelthen manglet brugbare plugins til Notes hos vores leverandører. Det kan måske skyldes, at efterspørgslen ikke har været stor nok, når der er under 10 kommuner, der bruger Notes," vurderer Søren Bach-Hansen.

"Med introduktionen til Microsoft-platformen introduceres nye hidtil uudnyttede muligheder for arbejdstidsbesparende integrationer mellem fagsystemerne og vores post- og kalendersystem, som vi ser frem til at tage i brug," fortsætter han.

Søren Bach-Hansen peger dog på, at det i skrivende stund ikke er muligt at kvantificere, hvor meget kommunen reelt kommer til at spare på de optimerede arbejdsgange.

"Der er utvivlsomt et stort potentiale ved at udnytte mulighederne ved forbedret intragration ved effektiv udnyttelse af mulighederne i blandt andet Lync og Sharepoint. Vi har dog ikke udarbejdet business cases for disse på nuværende tidspunkt," forklarer han.

Også ulemper ved løsningen 
Udover de økonomiske og arbejdsmæssige fordele ved kommunens kommende cloudløsning, som også kan bruge på de kommunale medarbejderes tablets og smartphones, fremhæver Søren Bach-Hansen en række ulemper ved at vælge en cloudbaseret postkasse-løsning.

Office 365 giver en del ulemper

Ulemperne gælder især integrationen med andre programmer, hvilket giver bøvlede arbejdsgange. 

"Vi får et standardiseret produkt, som potentielt begrænser os i integrationsmulighederne. Min fornemmelse er dog, at integrationsmulighederne kommer, når resten af markedet kommer i skyen," fortæller han.

Derudover understøtter Microsofts Office 365 også kun selskabets egen kontorpakke to versionsnumre bagud, hvilket kan blive et problem i den sydfynske kommune.

Med Office 2013 lurende lige om hjørnet, frygter Søren Bach-Hansen nemlig, at kommunens Office 2007 kan komme i en slem kattepine, fordi kommunen må undvære en række funktioner og delingsmekanismer i Office 365's Sharepoint-løsning.

Derfor går ønskescenariet mod, at kommunen kan finde penge til at leje Office-pakken eller måske kigge mod open source-løsninger og bruge besparelserne på at finde integrationsløsninger med Office 365.

"Opgraderingerne kommer af sig selv, og så har vi 18 måneders reaktionstid, og til den tid har vi nok fundet ud af enten en abonnementsordning på Office 2013 eller et open source-alternativ til vores kontorpakker," bedyrer Søren Bach-Hansen.

Ønsker mere konkurrence

Et tidligere hovedbrud, når det kommer til cloudbaserede postkasser, er datasikkerheden.

Det har Svendborg Kommunes fynske storebror Odense måtte sande, da H.C. Andersen-byen for få år siden forsøgte at komme i skyen med Google Apps

Men Søren Bach-Hansen påpeger, at der med Datatilsynets godkendelse af Microsofts Office 365, hvor blandt andre IT-Universitetet var et væsentligt lokomotiv, blæser nye vinde på cloudmarkedet. 

"Microsoft har måttet tilpasse sine forretningsvilkår til EU, men selskabet har i dag til gengæld en unik markedsposition i Europa med sine datacentre i Dublin og i Amsterdam. Jeg kunne dog godt tænke mig, at der kom mere konkurrence på markedet, så der kom flere valg og prismodeller at vælge imellem," siger han.

Datasikkerhed har hidtil været en by i Rusland

Samtidig er han overbevist om, at det ikke bliver en større sag at skulle hive kommuens mail-data ud af Microsofts Office 365-sky, hvis kommunen en dag finder en bedre og billigere cloud-leverandør.

Sikkerhed øst for Ural-bjergene

Søren Bach-Hansen fortæller også, at der er mange ting ved datasikkerheden, som han ikke helt kan gennemskue logikken i.

"Vores nuværende løsning afvikles på servere hos Fujitsu, der fysisk er placeret i Ballerup, men hvor teknikerne befinder sig i et driftscenter et sted langt øst for Uralbjergene i Rusland," siger han og fortsætter:

"Datasikkerhed er efter min opfattelse ikke udelukkende et spørgsmål om, hvor data er placeret, men i høj grad om hvem der kan tilgå dem. Det bør også indgå i overvejelserne omkring sikkerheden," lyder det fra Søren Bach-Hansen.

Han har dog ikke problemer med datasikkerheden i kommunens kommende cloudløsning.

"Sammenholdt med en forventelig meget høj sikkerhed om driftscenteret i Dublin er det kommende setup med data placeret i Dublin, efter min vurdering, mindst lige så betryggende som afvikling i eget serverum eller hos hostingpartner."

Svendborg Kommunes it- og digitaliseringschef indskyder også, at når Svendborg Kommune alene på sin postkasse kan spare én million kroner om året, så kunne andre kommuner med fordel også kigge på cloudhostede mailløsninger.

Da Svendborg Kommune målt på indbyggertallet udgør 1,02 procent af Danmarks befolkning, vil det i runde tal give en offentlig mail-besparelse på 100 millioner kroner om året alene i kommunerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job