Java SE 7 lanceret - med fejl

Efter fem års ventetid er Java 7 lanceret. Det sker dog med fejl i JVM'en, der kan få applikationer til at fejle. Der er delte meninger om, hvor alvorlig fejlen er. Læs mere om det og hvordan fejlene undgås.

Artikel top billede

Sidst i forrige uge blev Java SE 7 frigivet efter næsten fem års ventetid. Det sker, efter at Java SE 7 blev foreløbigt godkendt i juni, som Computerworld tidligere har rapporteret.

Der er en del interessante features i den nye release som det ses i boksen længere nede.  

Siden frigivelsen kom der dog også meldinger om, at der er fejl i den såkaldte Hot Spot-optimering i Java Virtual Machine (JVM), som eksekverer java-koden.

Det betyder, at JVM'en kan crashe eller resultere i programfejl i ellers fejlfri java-programmer. Det er altså under selve optimeringen af Java-koden i i program-eksekveringen, at der introduceres fejl.

Der er tale om tre fejl, som er registreret hos Oracle. Det er fejl 70701347044738 og 7068051.

Der er forskellige opfattelser af, hvor alvorlige fejlene er.   
  
Apache-projekt ramt
Apache-projektet Solr var blandt de første, der fik problemer med Hot Spot-optimeringen.

Det fik Apache-projektet til at udsende en advarsel om fejlene.
Uwe Schindler, der udvikler til Solr-projektet, har en detaljeret gennemgang af fejlen på sin blog.

Med til historien hører, at Apache og Oracle er uenige om Javas licenspolitik, hvilket fik Apache til at forlade Java-samarbejdet i december forrige år.

Fejlene fik datalogi-professoren og Java-bogforfatteren Cay Horstmann fra San Jose State University til at sammenligne JVM-fejlene med Intels berygtede Pentium-fejl fra 1994. Chippen kunne regne forkert.

"Så, under visse omstændigheder tager Hotspot angiveligt fejl. Den kan crashe, men det bekymrer mig ikke så meget. Det vil jeg lægge mærke til. Men den kan også give det forkerte resultat, uden at jeg bemærker det. Jeg vil ikke være et forskræmt egern i tilfælde som det her, men jeg må sige, at "sjældent forekommende" fejl på en meget udbredt platform bekymrer mig," skriver Cay Horstmann på sin blog.

Kun storstilet optimering skaber problemer

Ifølge Oracle-udvikleren Markus Eisele er der dog ikke grund til at skabe for megen panik. Blogs med overskrifter som "Don't Use Java 7, For Anything er ikke seriøse og spreder blot FUD, mener Markus Eisele.

I blogindlægget "Don't use Java 7? Are you kidding me?" påpeger han, at det kun er programmer, der anvender optimering i stor stil, der bliver ramt. Ved almindelig brug vil problemerne ikke optræde. Endelig fremhæver Markus Eisele, at Oracle er opmærksom på fejlene og at de vil være fikset i næste eller den følgende service release.

Har du mistanke om, at dine ellers fejlfri og godt kørende Java-programmer er begyndt at fejle under den nye JVM, så kan du prøve at slå loop optimering fra med JVM-argumenterne
-XX:-UseLoopPredicate og -XX:LoopUnrollLimit=1

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen