Anvend grafikprocessor og parallelprogrammering i C++

Microsoft giver C++-programmører mulighed for at anvende grafik-processorer (GPU'er) til parallelprogrammering.

Artikel top billede

I dag er langt de fleste computere udstyret med flerkerne-processorer.

Det betyder, at programmeringssprog bør være udstyret med features, der giver mulighed for parallelprogrammering.

Parallelprogrammering gør det nemlig muligt at eksekvere et program langt hurtigere end normalt.

Hvis udviklere samtidig får mulighed for at anvende en grafik-processor til talknusning fremfor den traditionelle CPU, så er der rig lejlighed for at få beregningstunge programmer til at eksekvere langt hurtigere.

Anvend GPU'en til intensive beregningsopgaver

Intel har tidligere vist, at grafik-processorer er langt hurtigere til parallelberegninger end computerens traditionelle CPU.

Nu tager Microsoft et nyt skridt for at gøre parallelprogrammering tilgængelig for C++-udviklere, så de også kan udnytte de rasende hurtige grafik-processorer til beregningstunge opgaver.

På sin blog skriver S. Somasegar, senior præsident for Microsofts udvikler-division, om Microsofts nye C++ Accelerated Massive Parallelism (AMP), der blev lanceret forleden på chip-fabrikanten AMD's Fusion Developer-konference.

"Microsoft ønsker at gøre det alment tilgængeligt at skrive kode, der drager fordel af heterogen hardware som GPU'er. Så ligesom vi har gjort førhrn med multikerne, så kommer denne nye egenskab i den næste version af Visual Studio," lover S. Somesagar blandt andet.
 
Microsofts satsning på parallelprogrammering
Dermed henviser han til, at C++ AMP blot er det seneste udspil fra Microsofts rettet mod at gøre parallelprogrammering tilgængelig for C++-udviklere. 

Microsoft har nemlig tidligere givet udviklere mulighed for at udnytte flerkerneprocessorer og parallelprogrammering blandt andet ved at introducere Parallel Patterns Library for C++-programmer i Visual Studio 2010.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS