Anvend grafikprocessor og parallelprogrammering i C++

Microsoft giver C++-programmører mulighed for at anvende grafik-processorer (GPU'er) til parallelprogrammering.

Artikel top billede

I dag er langt de fleste computere udstyret med flerkerne-processorer.

Det betyder, at programmeringssprog bør være udstyret med features, der giver mulighed for parallelprogrammering.

Parallelprogrammering gør det nemlig muligt at eksekvere et program langt hurtigere end normalt.

Hvis udviklere samtidig får mulighed for at anvende en grafik-processor til talknusning fremfor den traditionelle CPU, så er der rig lejlighed for at få beregningstunge programmer til at eksekvere langt hurtigere.

Anvend GPU'en til intensive beregningsopgaver

Intel har tidligere vist, at grafik-processorer er langt hurtigere til parallelberegninger end computerens traditionelle CPU.

Nu tager Microsoft et nyt skridt for at gøre parallelprogrammering tilgængelig for C++-udviklere, så de også kan udnytte de rasende hurtige grafik-processorer til beregningstunge opgaver.

På sin blog skriver S. Somasegar, senior præsident for Microsofts udvikler-division, om Microsofts nye C++ Accelerated Massive Parallelism (AMP), der blev lanceret forleden på chip-fabrikanten AMD's Fusion Developer-konference.

"Microsoft ønsker at gøre det alment tilgængeligt at skrive kode, der drager fordel af heterogen hardware som GPU'er. Så ligesom vi har gjort førhrn med multikerne, så kommer denne nye egenskab i den næste version af Visual Studio," lover S. Somesagar blandt andet.
 
Microsofts satsning på parallelprogrammering
Dermed henviser han til, at C++ AMP blot er det seneste udspil fra Microsofts rettet mod at gøre parallelprogrammering tilgængelig for C++-udviklere. 

Microsoft har nemlig tidligere givet udviklere mulighed for at udnytte flerkerneprocessorer og parallelprogrammering blandt andet ved at introducere Parallel Patterns Library for C++-programmer i Visual Studio 2010.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)