BREAKINGKathrine Forsberg stopper som CEO i Atea

Universiteter og erhverv skal samarbejde

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 4. september 2003.


Danmark hører til blandt de dårligste lande i Europa, når det gælder samarbejde mellem universiteter og erhvervsliv. Derfor tager regeringen nu skridt til at bringe den offentlige forskning tættere på erhvervslivet.
Samarbejde
Som en opfølgning på regeringens finanslov, der fastfryser bevillingerne til forskningen de næste tre år, lancerede videnskabsminister Helge Sander i mandags en handlingsplan for øget samarbejde mellem universiteterne og erhvervslivet. Og hvor finansloven har været kritiseret af overvismanden, rektorer for universiteterne samt af brancheorganisationer for ikke at hjælpe Danmark tættere på forpligtigelserne under Barcelonaerklæringen (tre procent af BNP til forskning), møder samspils-oplægget mere forståelse.
- På kort sigt er det naturligvis ikke så godt, at Danmark har et stykke op til den fælleseuropæiske målsætning om forskning. På den anden side er det meget positivt, at regeringen tager skridt til at bringe forskningen i Danmark tættere på erhvervslivet, lyder det fra Lars Monrad-Gylling, der er formand for IT-Brancheforeningen.
I regeringens handlingsplan "Nye veje mellem forskning og erhverv - fra tanke til faktura", er afsat 275 millioner kroner til 20 initiativer fordelt på seks hovedområder. Det ene ben i planen handler om at gøre det lettere for erhvervslivet at samarbejde med universiteterne. Det vil sige ny lovgivning om viden- og teknologioverførsel, så man bedre kan indgå forpligtende samarbejde, og så universiteterne lettere kan etablere selskaber. Den nuværende fradragsordning for virksomheders forskningsinvesteringer skal udbygges og forbedres - til de små og mellemstore virksomheder afsættes 75 millioner kroner til forskningsfradrag.

Kun tre procent i samspil
Samarbejde mellem universiteter og erhverv er et alt for ukendt begreb i Danmark, og derfor har ministeren også sat penge af til handlingsplanens andet ben, der handler om at udbrede kendskabet til ordningerne.
- Kun tre procent af de danske virksomheder har et tæt samspil med universiteterne, og det er utilfredsstillende. Det er spild af samfundets ressourcer, at vi i Danmark er så dårlige til at udnytte landets fremragende forskning. Internationale sammenligninger viser desværre alt for tydeligt, at Danmark halter efter på en lang række områder, hvad angår samspil om forskning og uddannelse, siger Helge Sander.
80 millioner kroner reserveres derfor til etablering af en række nye viden-netværk mellem virksomheder og videnmiljøer. Desuden understreger Helge Sander, at kendskabet til det nuværende ErhversPhD-initiativ skal øges. Hidtil har det kun været de store virksomheder i Københavnsområdet, der har benyttet sig af ordningen, der nu skal udbredes til resten af landet gennem en markedsføringskampagne.
Grundlaget for handlingsplanen er en række undersøgelser, som ministeriet har fået foretaget. Blandt andet fremgår det af oplægget, at virksomheder med samspil i perioden 2000 til 2002 havde næsten tre gange så høj vækst i antal ansatte som virksomheder uden samspil.

Boks:
Regeringens samlede initiativkatalog
1. Samarbejde om forskning og udvikling
A. Omlægning af det statslige bevillingssystem
B. Forlængelse og udvidelse af fradragsordning for forskning
C. Kodeks for god skik i forskningssamarbejder

2. Adgang til de rette kompetencer
A. Bedre orlovsmuligheder for forskere
B. Øget udbredelse af ErhvervsPhD-initiativet
C. Etablering af virksomhedsprojekter for studerende
D. International mobilitet
E. Netværk om forskningsbaseret efteruddannelse
F. E-læring som redskab for efteruddannelse

3. Fra forskning til forretning
A. Bedre muligheder for teknologioverførsel
B. Styrket samarbejde om teknologioverførsel
C. Næste generations innovationsmiljøer

4. Samspilskultur på universiteterne
A. Målsætninger og strategi for samspil
B. Fleksibel stillingsstruktur på universiteterne
C. Forskerhoteller
D. Portal om vidensystemet

5. Bedre prioritering af forskning og innovation
A. Kriterier for udmøntning af strategisk forskning
B. Køreplan for prioritering af fremtidige strategiske
forskningssatsninger

6. Ny kurs for den teknologiske service
A. Bedre rammer for den teknologiske service
B. Styrket placering i videnssystemet

Billedtekst:
- Det er meget positivt, at
regeringen tager skridt til at bringe forskningen i Danmark tættere på erhvervslivet, siger KMD-direktør Lars Monrad-Gylling, der er formand for
IT-Brancheforeningen.
Foto: Torben Klint




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer