Nu bliver det lettere at paralleludvikle i Java og C++

Nyt værktøj skal gøre udviklingen af parallelapplikationer lettere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dataloger ved University of Illinois har udviklet udvidelser til Java, der har det formål at løse udfordringen ved parallel applikationsudvikling. Og de er klar til at gøre det samme for C++.

Open source-teknologien Deterministic Parallel Java hjælper udviklere med at løse fejl i forbindelse med paralleludvikling, siger Vikre Adve, der er professor i datalogi ved universitet.

Udviklingen af parallelapplikationer er blevet mere og mere fremtrædende med udbredelsen af processorer med adskillige kerner.

"Stort set alle high performance computing-applikationer får i fremtiden brug for at være parallelle. Det, vi her forsøger på, er at gøre det langt lettere at skrive korrekte parallelle applikationer uden parallelle fejl," siger Adve.

Deterministic Parallel Java indeholder et sæt udvidelser i form af en kompiler. Der er også udviklet en runtime og relaterede materialer. Deterministic Parallel Java kan downloades fra University of Illinois' website og er udviklet ved universitets Parallel Computing Research Center.

Næste projekt er C++

Selvom Deterministic Parallel Java først blev offentliggjort i sidste uge, så blev det faktisk udgivet allerede først i juli. Der er planer om at skabe en version til C++ i første halvdel af næste år med navnet Deterministic Parallel C++.

Teknologien garanterer ifølge universitetet "deterministisk semantik" uden runtime-kontrol til generelle objektorienterede programmer. Med deterministisk semantik vil et program, der får et givent input, altid producere det samme output for præcist dette input, forklarer Adve.

Selvom det almindeligvis forventes af sekventielle programmer, så kan det være svært at garantere i parallelle programmer, påpeger han.

I parallelle programmer kører adskillige operationer parallelt og udveksler data, forklarer Adve. Når data udveksles, kan synkronisering ifølge Adve blive et problem, hvis programmørerne ikke er forsigtige. Det vil den nye teknologi tilsyneladende afhjælpe.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S