Nu bliver det lettere at paralleludvikle i Java og C++

Nyt værktøj skal gøre udviklingen af parallelapplikationer lettere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dataloger ved University of Illinois har udviklet udvidelser til Java, der har det formål at løse udfordringen ved parallel applikationsudvikling. Og de er klar til at gøre det samme for C++.

Open source-teknologien Deterministic Parallel Java hjælper udviklere med at løse fejl i forbindelse med paralleludvikling, siger Vikre Adve, der er professor i datalogi ved universitet.

Udviklingen af parallelapplikationer er blevet mere og mere fremtrædende med udbredelsen af processorer med adskillige kerner.

"Stort set alle high performance computing-applikationer får i fremtiden brug for at være parallelle. Det, vi her forsøger på, er at gøre det langt lettere at skrive korrekte parallelle applikationer uden parallelle fejl," siger Adve.

Deterministic Parallel Java indeholder et sæt udvidelser i form af en kompiler. Der er også udviklet en runtime og relaterede materialer. Deterministic Parallel Java kan downloades fra University of Illinois' website og er udviklet ved universitets Parallel Computing Research Center.

Næste projekt er C++

Selvom Deterministic Parallel Java først blev offentliggjort i sidste uge, så blev det faktisk udgivet allerede først i juli. Der er planer om at skabe en version til C++ i første halvdel af næste år med navnet Deterministic Parallel C++.

Teknologien garanterer ifølge universitetet "deterministisk semantik" uden runtime-kontrol til generelle objektorienterede programmer. Med deterministisk semantik vil et program, der får et givent input, altid producere det samme output for præcist dette input, forklarer Adve.

Selvom det almindeligvis forventes af sekventielle programmer, så kan det være svært at garantere i parallelle programmer, påpeger han.

I parallelle programmer kører adskillige operationer parallelt og udveksler data, forklarer Adve. Når data udveksles, kan synkronisering ifølge Adve blive et problem, hvis programmørerne ikke er forsigtige. Det vil den nye teknologi tilsyneladende afhjælpe.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura