Nu bliver det lettere at paralleludvikle i Java og C++

Nyt værktøj skal gøre udviklingen af parallelapplikationer lettere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dataloger ved University of Illinois har udviklet udvidelser til Java, der har det formål at løse udfordringen ved parallel applikationsudvikling. Og de er klar til at gøre det samme for C++.

Open source-teknologien Deterministic Parallel Java hjælper udviklere med at løse fejl i forbindelse med paralleludvikling, siger Vikre Adve, der er professor i datalogi ved universitet.

Udviklingen af parallelapplikationer er blevet mere og mere fremtrædende med udbredelsen af processorer med adskillige kerner.

"Stort set alle high performance computing-applikationer får i fremtiden brug for at være parallelle. Det, vi her forsøger på, er at gøre det langt lettere at skrive korrekte parallelle applikationer uden parallelle fejl," siger Adve.

Deterministic Parallel Java indeholder et sæt udvidelser i form af en kompiler. Der er også udviklet en runtime og relaterede materialer. Deterministic Parallel Java kan downloades fra University of Illinois' website og er udviklet ved universitets Parallel Computing Research Center.

Næste projekt er C++

Selvom Deterministic Parallel Java først blev offentliggjort i sidste uge, så blev det faktisk udgivet allerede først i juli. Der er planer om at skabe en version til C++ i første halvdel af næste år med navnet Deterministic Parallel C++.

Teknologien garanterer ifølge universitetet "deterministisk semantik" uden runtime-kontrol til generelle objektorienterede programmer. Med deterministisk semantik vil et program, der får et givent input, altid producere det samme output for præcist dette input, forklarer Adve.

Selvom det almindeligvis forventes af sekventielle programmer, så kan det være svært at garantere i parallelle programmer, påpeger han.

I parallelle programmer kører adskillige operationer parallelt og udveksler data, forklarer Adve. Når data udveksles, kan synkronisering ifølge Adve blive et problem, hvis programmørerne ikke er forsigtige. Det vil den nye teknologi tilsyneladende afhjælpe.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory