Nu bliver det lettere at paralleludvikle i Java og C++

Nyt værktøj skal gøre udviklingen af parallelapplikationer lettere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dataloger ved University of Illinois har udviklet udvidelser til Java, der har det formål at løse udfordringen ved parallel applikationsudvikling. Og de er klar til at gøre det samme for C++.

Open source-teknologien Deterministic Parallel Java hjælper udviklere med at løse fejl i forbindelse med paralleludvikling, siger Vikre Adve, der er professor i datalogi ved universitet.

Udviklingen af parallelapplikationer er blevet mere og mere fremtrædende med udbredelsen af processorer med adskillige kerner.

"Stort set alle high performance computing-applikationer får i fremtiden brug for at være parallelle. Det, vi her forsøger på, er at gøre det langt lettere at skrive korrekte parallelle applikationer uden parallelle fejl," siger Adve.

Deterministic Parallel Java indeholder et sæt udvidelser i form af en kompiler. Der er også udviklet en runtime og relaterede materialer. Deterministic Parallel Java kan downloades fra University of Illinois' website og er udviklet ved universitets Parallel Computing Research Center.

Næste projekt er C++

Selvom Deterministic Parallel Java først blev offentliggjort i sidste uge, så blev det faktisk udgivet allerede først i juli. Der er planer om at skabe en version til C++ i første halvdel af næste år med navnet Deterministic Parallel C++.

Teknologien garanterer ifølge universitetet "deterministisk semantik" uden runtime-kontrol til generelle objektorienterede programmer. Med deterministisk semantik vil et program, der får et givent input, altid producere det samme output for præcist dette input, forklarer Adve.

Selvom det almindeligvis forventes af sekventielle programmer, så kan det være svært at garantere i parallelle programmer, påpeger han.

I parallelle programmer kører adskillige operationer parallelt og udveksler data, forklarer Adve. Når data udveksles, kan synkronisering ifølge Adve blive et problem, hvis programmørerne ikke er forsigtige. Det vil den nye teknologi tilsyneladende afhjælpe.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job