Nu bliver det lettere at paralleludvikle i Java og C++

Nyt værktøj skal gøre udviklingen af parallelapplikationer lettere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dataloger ved University of Illinois har udviklet udvidelser til Java, der har det formål at løse udfordringen ved parallel applikationsudvikling. Og de er klar til at gøre det samme for C++.

Open source-teknologien Deterministic Parallel Java hjælper udviklere med at løse fejl i forbindelse med paralleludvikling, siger Vikre Adve, der er professor i datalogi ved universitet.

Udviklingen af parallelapplikationer er blevet mere og mere fremtrædende med udbredelsen af processorer med adskillige kerner.

"Stort set alle high performance computing-applikationer får i fremtiden brug for at være parallelle. Det, vi her forsøger på, er at gøre det langt lettere at skrive korrekte parallelle applikationer uden parallelle fejl," siger Adve.

Deterministic Parallel Java indeholder et sæt udvidelser i form af en kompiler. Der er også udviklet en runtime og relaterede materialer. Deterministic Parallel Java kan downloades fra University of Illinois' website og er udviklet ved universitets Parallel Computing Research Center.

Næste projekt er C++

Selvom Deterministic Parallel Java først blev offentliggjort i sidste uge, så blev det faktisk udgivet allerede først i juli. Der er planer om at skabe en version til C++ i første halvdel af næste år med navnet Deterministic Parallel C++.

Teknologien garanterer ifølge universitetet "deterministisk semantik" uden runtime-kontrol til generelle objektorienterede programmer. Med deterministisk semantik vil et program, der får et givent input, altid producere det samme output for præcist dette input, forklarer Adve.

Selvom det almindeligvis forventes af sekventielle programmer, så kan det være svært at garantere i parallelle programmer, påpeger han.

I parallelle programmer kører adskillige operationer parallelt og udveksler data, forklarer Adve. Når data udveksles, kan synkronisering ifølge Adve blive et problem, hvis programmørerne ikke er forsigtige. Det vil den nye teknologi tilsyneladende afhjælpe.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest