Artikel top billede

Microsoft går efter botnet med nyt juridisk våben

Microsoft har øjnene stift rettet mod adskillige botnet, som virksomheden regner med at få skovlen under med juridisk taktik.

Computerworld News Service: Microsoft erkender, at virksomheden endnu ikke helt har afskåret al kommunikation mellem Waledac-botnettets command-and-control-servere og de tusindvis af kompromitterede Windows-pc'er, der er blevet brugt af hackere til at sælge falsk sikkerhedssoftware og sende en mindre mængde spam.

Men ikke destomindre, vil de forsøge at bekæmpe adskillige andre botnet med den samme juridiske taktik, som blev brugt mod Waledac.

"Dette beviser, at det kan lade sig gøre," siger Richard Boscovich, der er juridisk chefrådgiver hos Microsofts Digital Crimes Unit.

"Hvert botnet er selvfølgelig forskelligt, men dette giver os et nyt våben. Og det bliver ikke vores sidste tiltag… Vi har andre aktiviteter på tegnebrættet."

For nylig offentliggjorde Microsoft at have fået rettens ord for, at næsten 300 websites skulle lukkes ned. Disse sites udgjorde en nøgleforbindelse mellem hackere og de pc'er, der udgjorde Waledac-botnettet.

Den juridiske taktik, som er blevet hyldet af mange sikkerhedseksperter som et præcedens-skabende tiltag, resulterede i, hvad Microsoft kalder en "større sejr" over Waledac, hvilket dog anfægtes af visse eksperter.

Den samme metode kan og vil ifølge Boscovich blive brugt i forhold til andre botnet. Han afviser dog at sige præcist hvilken hær af zombie-pc'er, der nu står for skud.

"Det er selvfølgelig muligt at skalere denne tilgang," svarer han til spørgsmålet, om den juridiske kamp mod Waledac ville kunne fungere mod andre botnet, eller om det var en engangsforestilling.

"Dette er et nyt værktøj, vi nu kan benytte, endnu en mekanisme der er tilgængelig."

Da Microsoft i starten af januar gik i gang med at beslutte hvilket botnet, virksomheden skulle gå efter, startede den med en liste på seks, der blev indsnævret til tre, hvoraf valget faldt på Waledac. De sidste fem unavngivne botnet er dog stadig på Microsofts liste.

"Vi havde et mål om at give os selv en teknisk udfordring," svarer Boscovich til spørgsmålet om, hvorfor valget faldt på Waledac.

"Det havde en vis anseelse fra et teknisk synspunkt."

Og Waledac har rigtigt nok et vist ry. Malwaren, der inficerer ofrenes computere, er skabt af - ligesom botnettet vedligeholdes af - de samme hackere, der oversvømmede internettet med botnettet Storm fra først i 2007 til midt i 2008. Skaberne af Waledac "er helt sikkert kompetente," bemærker Joe Stewart, der er direktør for malwareanalyse hos SecureWorks og er en anerkendt botnet-ekspert.

Mere end 60.000 zombie-pc'er

Richard Boscovich erkender, at Waledac ikke er verdens største botnet, men påpeger, at der var adskillige ting, der talte for, at dette botnet skulle være det første til at mærke brodden af Microsofts nye juridiske tilgang i kampen mod botnettene.

Blandt disse ting kan fremhæves, at de identificerede command-and-control-domæner alle var registrerede hos VeriSign, hvilket gjorde det lettere at koordinere nedlukningen af websitene. Og Microsoft havde været i kontakt med adskillige uafhængige sikkerhedseksperter, der havde gravet sig dybt ind i malwarens kode og forstod botnettets adfærd.

Mens Microsoft lover at svinge det juridiske sværd igen, erkender virksomheden dog, at forbindelserne mellem de inficerede pc'er og de hackere, der kontrollerer dem, ikke er helt skåret over.

"De blev hårdt ramt, og vi forventer, at det vil blive endnu hårdere for dem i løbet af de næste adskillige dage," siger T. J. Campana, der arbejder under Boscovich som senior program manager i Microsofts Digital Crimes Unit.

Til spørgsmålet om forbindelserne mellem Waledac-hackerne og botnettets pc'er nu er fuldstændigt afbrudt, svarer Campana: "I det store og hele må svaret være nej."

I sidste uge hævdede Microsoft at have vundet kontrollen over mere end 60.000 zombie-pc'er i Waledac-botnettet, efter en domstol besluttede at lukke for de 277 domæner.

Adskillige sikkerhedseksperter satte dog spørgsmålstegn ved, om denne taktik ville have en tilstrækkelig effekt på Waledac, da hackerne benytter flere forskellige mekanismer til at sende kommandoer til de inficerede maskiner.

I nødstilfælde kan Waledac-zombier kommunikere med deres kontrol-servere "i det uendelige" ved hjælp af IP-adresser, der er indkodede i den trojaner, som botnettet udnytter, forklarede Stewart fra SecureWorks i sidste uge.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer