Artikel top billede Ikon

Medierne har en tilbøjelighed til at gøre tingene sorte eller hvide. Sådan hænger verden ikke sammen, siger professor Ivan Bjerre Damgård.

Krypteringsprofessor: SSL er en sikker protokol

En kritisk sårbarhed rokker ikke ved troværdigheden af den teknologi, der bruges til at beskytte data på nettet, mener professor. Få forklaringen her.

Tidligere kunne Computerworld fortælle, at der er fundet en kritisk sårbarhed i den SSL-sikkerhedsteknologi, der er valgt som standarden til at beskytte vores informationer på nettet.

Og det er, hvad man kan forvente, lyder det fra Ivan Bjerre Damgård, der er professor i kryptering og it-sikkerhed på Aarhus Universitet,

"Hvis man havde skabt et produkt, der var 100 procent sikkert fra starten, ville det være første gang i historien," siger Ivan Bjerre Damgård.

"Der vil altid være elementer, der ikke er blevet tænkt over, og som kan udnyttes. Medierne har en tilbøjelighed til at gøre tingene sorte eller hvide forstået på den måde, at enten virker det, eller også virker det ikke. Sådan hænger verden ikke sammen," siger han.

"Der er ingen systemer, der er helt sikre. En gang i mellem finder man svagheder, og det skulle undre mig meget, hvis dette problem er det sidste, som bliver fundet i forbindelse med netsikkerhed."

"Der findes tre tidligere versioner af denne sikkerhedsteknologi, og det gør der naturligvis, fordi den hele tiden laves bedre," siger Ivan Bjerre Damgård.

Kom ud af starthullerne

Det er nu op til folkene bag standarden at vise den nødvendige seriøsitet, vurderer han.

"Det, der ville ødelægge troværdigheden til SSL, ville være, hvis der går lang tid, før sårbarheden lukkes, og hvis man prøvede at bagatellisere problemet. Hvis der hurtigt bliver skrevet en rettelse, så har folkene bag SSL gjort deres arbejde godt," siger Ivan Bjerre Damgård.

Ivan Bjerre Damgård vurderer desuden, at det sikkerhedshul, der nu er fundet, ikke kommer til at blive et stort problem for almindelige internetbrugere.

"Det kræver stor indsigt at udnytte hullet, og man kan kun angribe en klient. Jeg vil mene, der er andre angrebsformer, som er langt nemmere, og som kan ramme langt bredere. Der findes langt lettere veje til målet," siger han.

Du kan læse en teknisk beskrivelse af sårbarheden på denne blog (engelsk).


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere