Artikel top billede

Skype er en trussel for Ruslands sikkerhed

De russiske teleselskaber kører kampagne mod Skype og ICQ. "De er en trussel mod russiske forretningsinteresser og den nationale sikkerhed," lyder det.

Den mest magtfulde lobbygruppe i Rusland vil have russiske politikere til at slå ned på Skype, da VoIP-servicen med danske rødder er en trussel mod Ruslands teleselskaber og den nationale sikkerhed.

Lobby samarbejder med Putins parti

Organisationen Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs har sammen med premierminister Vladimir Putins politiske parti nedsat en arbejdsgruppe, der skal se på, hvordan lovmæssige sikkerhedsforanstaltninger mod VoIP-tjenester som Skype kan udarbejdes, skriver Reuters.

På et møde i forrige uge portrætterede russiske telekom-ledere programmer som Skype og icq som indtrængende fremmedelementer, som den russiske regering bør kontrollere.

Profit skal beskyttes

"Uden regeringsrestriktioner giver IP-telefoni anledning til bekymring om sikkerhed," hedder det i en pressemeddelelse fra lobbyen, som kendes under forkortelsen RSPP.

"De fleste serviceoperatører som Skype og icq, der arbejder i Rusland, er fremmede. Det er derfor nødvendigt at beskytte de nationale virksomheder i denne sektor," lyder det fra RSPP.

Ifølge Reuters argumenterede vicepræidenten Vitaly Kotov i TTK, et teleselskab under det statsejede Russian Railways, for, at regulatorer skulle forhindre VoIP i at forårsage "en sandsynlig og ukontrollerbar nedgang i kerne-teleoperatørernes profit."

Trussel mod national sikkerhed

Ifølge Moscow Times fremhævede assisterende generaldirektør Valery Ermakov fra mobilselskabet MegaFon, at IP-telefoni repræsenterer en trussel mod den nationale sikkerhed, fordi det ikke er muligt at identificere de ringende i modsætning til fastnet-telefoner og mobiltelefoner.

Vi ønsker civiliseret konkurrence

RSPP forudser, at 40 percent af alle russiske telefonopkald vil foregå via IP-services i 2012.

Som et alternativ til blandt andet Skype, foreslår teleselskabernes ledere, at de russiske teleselskaber tilbyder IP-telefoni, så de kan tilbydes "sikkert til den russiske offentlighed.

"MegaFon er interesseret i dette marked... Vi ønsker ikke at begrænse konkurrencen, men vi ønsker, at markedet er civiliseret," lyder det ifølge Reuters fra Valery Ermakov.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere