Artikel top billede

Konkursramte SurfRay sælges til SurfRay 2009

Konkursboet efter SurfRay er blevet solgt til et firma, der bærer samme navn. Ledelse og bestyrelse bliver dog en anden.

Det er det nystiftede selskab SurfRay 2009, der har overtaget hovedparten af virksomheden SurfRay, oplyser advokat Anne Birgitte Gammeljord, der er kurator for boet.

SurfRay 2009 overtager rettigheder til produkter, der blev solgt og markedsført af det tidligere selskab, samt supporten af hele kundebasen.

"Det er solide danskudviklede søgeteknologier, som vi har overtaget, og de er yderst attraktive," siger Søren Pallesen, der bliver en del af ledelsen i det nye selskab.

Vi vil udvikle og supporterer produkterne og således sikre den investering de godt 2.400 kunder har gjort i SurfRay-produkter, fortæller han.

"Samtidig vil det nye selskab overtage nøglemedarbejderne i det konkursramte selskab," lyder det fra Søren Pallesen.

På trods af navnesammenfaldet er der tale om et helt nyt selskab, der ligeledes indsætter ny bestyrelse og ledelse.

"Aftalen er lige faldet på plads, men vi vil præsentere detaljerne i det nye selskab i løbet af næste uge," siger Søren Pallesen.

SurfRay 2009 overtager blandt andet produkterne Ontolica, MondoSearch, IdleSurf, BehaviorTracking og InformationManager, der alle føres videre med de oprindelige udviklere.

Den 10. februar 2009 blev SurfRay A/S erklæret konkurs.

Søren Pallesen vil ikke ud med, hvor meget der er betalt for SurfRay.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel