Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Danske banker spærrer 8.000 kunders konti

Tusinder af danske netbankkunder har fået spærret adgangen til deres netbank. Årsagen er et spionprogram på kundernes pc.

8.000 danske netbankkunder hos en bred vifte af landets pengeinstitutter har præventivt fået spærret adgangen til deres netbankkonti.

Det oplyser Birgitte Mikkelsen, som er kontorchef i bankernes interesseorganisation, Finansrådet.

Ifølge kontorchefen er det ikke første gang, at denne type spærring foregår. Men det er første gang, at det berører så mange kunder på en gang.

Spærringen skyldes et spionprogram, som er konstateret på de berørte kunders pc'er. Af sikkerhedsmæssige årsager ønsker Finansrådet ikke at oplyse hvordan man har fået oplysninger om sikkerhedstruslen.

"Vi prøver hver gang at vurdere, hvornår der er behov for at tage action på det. Og så vælger vi af sikkerhedsårsager at lave en præventiv spærring på det," siger Birgitte Mikkelsen.

Kontorchefen oplyser, at bankerne over en bred kam er ramt af problemet, og at man endnu ikke kan sige, om der er forsvundet værdier som følge af de inficerede pc'er.

Ifølge Birgitte Mikkelsen vil bankerne nu følge op på sikkerhedsspærringen ved at sikre, at kunderne følger de sikkerhedsmæssige råd fra bankerne.

Nogle, men ikke alle, banker har ifølge Birgitte Mikkelsen orienteret kunderne om spærringen på forhånd. Andre steder spærrede man med det samme, hvorefter orienteringen vil finde sted.

De berørte kunder får af sikkerhedsmæssige grunde først genåbnet adgangen til netbanken, når deres sikkerhed er i orden.

Det er uklart, hvem der skal verificere sikkerhedsniveauet. Birgitte Mikkelsen fortæller, at der ikke vil ske en egentlig inspektion, men at sikkerheds-tjekket vil foretages i samarbejde med de enkelte kunder.

"Det aftaler man konkret med kunderne, når kunderne siger, at nu er de klar til det," siger Birgitte Mikkelsen.

Præcis hvornår genåbningen finder sted bestemmer kunden ifølge Birgitte Mikkelsen i høj grad selv.

"Det er hverken i bankens eller kundens interesse, at man genåbner en netbankadgang, hvis kunden ikke har fået renset pc'en," siger Birgitte Mikkelsen, som understreger at bankerne hæfter for eventuelt misbrug som følge af sikkerhedsproblemet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere