Artikel top billede

Indisk gigant mangler penge efter skandale

KMD- og NNIT-samarbejdspartneren Satyam mangler penge, efter det har vist sig, at topledelsen havde manipuleret regnskaberne. Ny ledelse vil forsøge at drive virksomheden videre.

Satyam, som blandt andet samarbejder med danske NNIT og KMD, vil forsøge at drive sin forretning videre, selv om det har vist sig, at over fem milliarder kroner i virksomhedens egenkapital var ren fiktion.

Det understregede firmaets nye midlertidige direktør Ram Munampati på et pressemøde i Hyderabad i Indien.

Virksomhedens tidligere ledelse har angiveligt manipuleret regnskaberne og pustet dem op.

Satyam har flere end 50.000 ansatte, er en af Indiens fire største it-virksomheder og leverer it-services til nogle af verdens største firmaer, blandt andre Nestlé og Unilever.

I en pressemeddelelse udsendt i forbindelse med dagens pressemøde fortæller direktøren, at virksomheden er i gang med at kontakte alle kunder og forsikre om, at deres services fortsat vil blive leveret.

"Mange af vores kunder er afhængige af Satyam i forretningskritiske funkitioner og samarbejder tæt med vores team," siger Ram Munampati i meddelelsen.

Intet overblik

Den nye ledelse ville på pressemødet ikke ud med mere nøjagtige oplysninger om firmaets situation, da der endnu ikke er et overblik over svindelens omfang.

Den nye midlertide administrende direktør Ram Munampati kunne dog fortælle pressen, at Satyams ansatte har fået løn for december måned. En del leverandører til virksomheden har dog ikke fået betaling.

Direktøren forklarede, at ledelsen nu er ved at få bekræftet, hvordan selskabets likviditet og balance ser ud.

Han konstaterede dog også, at likviditeten skulle hæves den nærmeste fremtid, og at der arbejdes på en løsning.

Finanskrisen kan gøre det svært for den indiske gigant at skaffe rede penge, men den nye direktør udtrykte tillid til, at det vil kunne lade sig gøre.

Den nye ledelse fik dog endnu et problem, da finansdirektøren ifølge avisen The Times of India indgav sin afskedsbegæring, samtidig med, at den nye ledelse holdt pressemøde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren