Artikel top billede

Eksperter advarer mod borgerkort med fingeraftryk

Hvis det står til videnskabsminister Helge Sander, skal danskerne have et borgerkort, der baserer sig på fingeraftryk. Men eksperter advarer: "Det kan gå ud over sikkerheden."

Videnskabsminister Helge Sander og IT- og Telestyrelsen har ambitioner om, at danskerne skal have et borgerkort, der baserer sig på brug af fingeraftryk. Et såkaldt biometrisk borgerkort, der kan give adgang til et hav af offentlige og private services.

Men sikkerhedseksperter sår nu tvivl om sikkerheden ved sådan et borgerkort, hvis man vælger at lade et fingeraftryk træde i stedet for en pinkode.

Det er ellers en af de modeller, som IT- og Telestyrelsen overvejer.

"Vi gør os tanker om et borgerkort, hvor fingeraftryk kan erstatte en pinkode. Men vi er stadig på visionsstadiet, derfor kan mange ting nå at ændre sig og sikkerhedsløsningerne kan variere alt efter, hvilken service kortet skal bruges til," siger Palle H. Sørensen, leder af Center for Digital Signatur i IT- og Telestyrelsen.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS råder dog IT- og Telestyrelsen til ikke at stirre sig blind på en biometrisk løsning.

"Det er tyndt at tro, at løsningen udelukkende kan basere sig på biometri. Det er stadigvæk en meget ung teknologi i sikkerhedsmæssig sammenhæng, og kortet bliver nøglen til en lang række følsomme informationer. Derfor er det alfa og omega, at designet bliver sikkert," siger Peter Kruse.

Du kan ikke skifte fingeraftryk

Peter Kruse understreger, at det vigtigt at få sikkerhed for, at et fingeraftryk ikke kan kopieres. Fordi biometriens store svaghed er, at den i modsætning til en kode ikke er dynamisk.

"En kode er dynamisk. Det vil sige, at du kan skifte den øjeblikkeligt, hvis du finder ud af, at du er blevet udsat for misbrug. Men det er som bekendt væsentligt mere besværligt at få et nyt fingeraftryk," siger Peter Kruse.

Den bekymring er sikkerhedsekspert Ulf Munkedal fra sikkerhedsfirmaet FortConsult enig i.

"Biometriske løsninger er fede, hvis man bruger dem som supplement til en kode, men biometrien mangler dynamik. Derfor vil jeg advare mod, at man erstatter koder med eksempelvis et fingeraftryk," siger Ulf Munkedal.

Begge sikkerhedseksperter er enige om, at biometri kan være med til styrke sikkerheden ved løsningen - hvis det kombineres med en kode.

Kortet har lange udsigter

De sikkerhedsmæssige overvejelser kan være en medvirkende årsag til, at Helge Sander tidligere på ugen måtte erkende, at et biometrisk borgerkort ikke bliver aktuelt inden for de næste fem år.

Det er på trods af, at Helge Sander under det seneste valgkamp gjorde det klart, at det biometriske borgerkort vil blive et af hans store projekter i den kommende valgperiode.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere