Artikel top billede

Telebranchen urokkelig i Pirate Bay-sagen

Det får ikke betydning for telebranchens opbakning til Tele2 i sagen om spærring af Pirate Bay, at danskerne mener, at adgangen til siden skal blokeres. Tele2 er også urokkelig i sagen.

Danskernes accept af fogedrettens kendelse om, at Tele2 skal spærre for adgangen til The Pirate Bay, får ikke hverken Tele2 eller telebranchen til at fortryde, at de er gået videre i retssystemet med sagen.

Ifølge undersøgelsen, der er foretaget i samarbejde med analysehuset Userneeds, mener 64 procent af danskerne, at det er i orden eller helt i orden, at fogedretten har pålagt Tele2 at blokere for The Pirate Bay.

22 procent synes ikke, det er i orden, at Tele2 skal spærre for adgangen til hjemmesiden.

"Vi er da glade for, at der er så stor uenighed om det, for det må jo betyde, at spørgsmålet trænger til en virkelig afgørelse. Jeg opfatter procenterne, som at danskerne selvfølgelig er indstillede på, at man skal betale, det der skal betales for ophavsretten, og det er vi jo slet ikke imod. Vi vil bare en afklaring på, hvor vores pligter går," siger direktør for Telekommunikationsindustrien, Ib Tolstrup.

"Med al respekt for fogedretten, så er den jo altså ikke beregnet til at afklare menneskerettighederne. Formålet er ikke at kæmpe med næb og kløer for at undgå en spærring. Vi vil kæmpe for at få en afklaring, og det er derfor branchen går sammen om det, og så vil vi rette os efter afgørelsen."

Tele2 enig med Tolstrup

Hos Tele2 mener regulatorisk chef Nicholai Pfeiffer også, at der er brug for en nærmere juridisk afklaring.

"Fordi spørgsmålet går på, at der er tale om piratkopiering, er det lige præcis ikke det, der er vores ønske om at køre sagen videre. Der er derimod et behov for at få afklaret, hvorvidt internetudbydere er ansvarlige for det, som sker i deres net, som de ikke har indflydelse på, og så juraen i forhold til de regler, der er på området," siger Nicholai Pfeiffer.

"Og det er jo sådan, at den enkelte rettighedshaver jo har mulighed for at forfølge sit krav direkte over for den pågældende hjemmeside, så for vores vedkommende er det ikke så meget et spørgsmål om Pirate Bay eller ej og sort eller hvidt."

Han henviser blandt andet til en anden torrentside, Mininova, som kan blive næste mål for musikindustrien i kampen mod piratkopiering.

"Her er der også tale om påstået piratkopiering, men samtidig er der åbenbart også tale om en legitim distribution af nye kunstnere," siger Nicholai Pfeiffer.

"I sådan et tilfælde har vi et problem, fordi vi så måske skal til at afskære vores kunder fra at tilgå noget lovligt indhold, og det er en situation, som vi finder rimelig uhensigtsmæssig."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere