Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Fabrin efter mail-sjusk: Vi skal lige vænne os til mail

Kommunernes formand, Erik Fabrin, opfordrer danskerne til at fortsætte med at sende e-mails til deres kommune, selv om hver femte kommune - inklusive Fabrins egen - ikke svarer på dem.

På trods af at Computerworld i fredags kunne fortælle, at
hver femte kommune ikke svarer
på e-mail, opfordrer Kommunernes Landsforening (KL) borgerne til at fortsætte med at sende e-mail til deres kommune.

”Jeg mener fortsat, at borgerne skal henvende sig til kommunen via e-mail, men mailsystemet er noget, som vi alle sammen skal vænne os til at bruge," siger Erik Fabrin (V), der er formand for kommunernes forening, KL, og borgmester i Rudersdal Kommune.

Hans egen kommune var en af de 22 kommuner, der ikke besvarede den tilsendte e-mail i Computerworlds undersøgelse - som fandt sted præcis 25 år efter, at den første danske e-mail blev afsendt.

Ikke tilfredsstillende

Han understreger dog, at han ikke mener, at kommunerne gør det godt nok på området.

"Det er naturligvis ikke et tilfredsstillende resultat, fordi de danske kommuner skal være hurtige og effektive, når de skal besvare mails,” siger han.

Computerworld gennemførte samme type undersøgelse i 2001 - altså for syv år siden. Også dengang var det hver femte kommune, der ikke besvarede de tilsendte mails.

Erik Fabrin påpeger, at der dengang fandtes 273 kommuner i Danmark. Dermed så det kommunale landskab meget anderledes ud.

"Men det skal stadig ikke bortforklare, at hver femte kommune også i dag er for mange," siger han.

Erik Fabrin, hvordan kan jeg være sikker på at få svar på min henvendelse til kommunen, hvis kommunerne først skal vænne sig til at besvare deres e-mail?

”Pointen er, at man ikke skal opgive mailsystemet, fordi 22 kommuner ikke har svaret på en e-mail. Man skal derimod få kommunerne til at ændre adfærd. Derfor vil jeg sende en opfordring ud til mine kollegaer om, at de skal gå deres mailsystem og procedurer i forbindelse med behandlingen af e-mails efter i sømmene,” lyder svaret fra Erik Fabrin (V).

Små ændringer gør forskellen

Projektleder i KL, Astrid Marie Starck, mener heller ikke, at borgerne skal opgive at sende e-mail til deres kommune. Tværtimod.

”Hvis endnu flere borgere henvender sig på e-mail, tvinger det kommunerne til at forholde sig til, hvordan de skal behandle deres e-mails,” mener Astrid Marie Starck.

Hun understreger, at der er behov for opstramninger i visse kommuner.

I Sønderborg Kommune forklarer man den manglende besvarelse af Computerworlds mail med, at ”den blev væk” efter, at den blev videresendt mellem en række forskellige medarbejdere.

Det overrasker ikke Astrid Marie Starck.

”Der er ikke tale om et teknologibrist. Derfor handler det om, at man ude i kommunerne skal have nogle praktiske arbejdsgange. Man skal fastlægge, hvem der skal svare på kommunens e-mails og, hvornår de skal sendes videre til andre afdelinger,” siger Astrid Marie Starck.

Hun tilføjer, at det ofte er meget små ændringer, der kan gøre en forskel.

Hun nævner e-mail-kvitteringer som et eksempel på en mindre ændring, der giver borgerne sikkerhed for, at deres e-mail til kommunen ikke bare er havnet i et sort hul.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren