Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Pirate Bay: Tele2 bør afvise blokerings-krav

Pirate Bay vil forsøge at få Tele2 til at anke den kendelse fra fogedretten, der tvinger Tele2 til at blokere for Pirate Bay. Blokeringen kan være ulovlig, mener Pirate Bay.

Folkene bag svenske The PirateBay rettede mandag henvendelse til internetudbyderen Tele2 for at få et møde i stand.

Det bekræfter Nicholai Pfeiffer, der er regulatorisk chef hos Tele2.

”Vi er i går blevet kontaktet af PirateBay. Men der er ikke sat noget møde op,” siger Nicholai Pfeiffer.

Henvendelsen fra The PirateBay kom mandag, samme dag som pladebranchens interesseorganisation IFPI offentliggjorde en fogedretskendelse om, at Tele2 skal spærre kundernes adgang til den omdiskuterede svenske torrentsite.

”Vi har svaret tilbage, at vi er nødt til at afvente afgørelsen i sagen, før vi kan tage stilling til det,” siger Nicholai Pfeiffer.

Lus mellem to negle

Ifølge Nicholai Pfeiffer viser henvendelsen netop det scenario, som teleselskabet gerne vil undgå, nemlig at sidde som dommer mellem to parter.

”Vi vil ikke sidde og være dommer. Vi er klar over, at der er to sider, der har nogle synspunkter. Vi synes jo lige præcis, at denne situation, hvor vi pludselig står mellem to parter, er dybt uhensigtsmæssig,” siger Nicholai Pfeiffer.

Derfor kan han endnu ikke svare på, om Tele2 vil sige ja til et møde med folk fra The Pirate Bay.

”Det er jo en splid mellem Antipiratgruppen og Pirate Bay. Og nu står vi her og bliver lige pludselig en part mellem to parter,” siger han.

Venter på afgørelse

Det er ikke kun Tele2, der venter på fogedrettens udsendelse af den kendelse som Retten på Frederiksberg afsagde i tirsdags om spærringen af det omdiskuterede svenske torrentsite piratebay.org.

Også IFPI og The Pirate Bay venter, ligesom andre interesserede, på at få mulighed for at læse selve ordlyden af den allerede omdiskuterede kendelse.

PirateBay i kontakt med teleselskab

Hos The Pirate Bay bekræfter pressetalsmand Peter Sunde, at folk bag sitet har været i kontakt med Tele2 mandag.

Han fortæller, at man på mødet vil forsøge at overtale Tele2 til at anke kendelsen. Det skal ske ved at forklare Tele2, hvad Pirate Bay vil gøre, hvis spærringen effektueres.

”Så vil vi forsøge at overtale så mange som muligt til at skifte internetleverandør for at overtale Tele2 til at anke dommen,” siger Peter Sunde.

Peter Sunde fortæller, at PirateBay dog helst vil have, at Tele2 anker dommen med det samme af egen drift.

Tror kendelse kan være ulovlig

”Vi tror endda, at kendelsen kan være ulovlig,” siger Peter Sunde.

Det ulovlige består ifølge Peter Sunde i, at kendelsenovertræder europæiske handelsaftaler, fordi spærringen forhindrer selvstændige musikere, der udgiver musik gratis via Pirate Bay, i at distribuere deres værker via tjenesten.

Eksempler på bands og musikere, som benytter denne fremgangsmåde, er ifølge Peter Sunde Nine Inch Nails og Lamonde.

Selvom der ifølge Nicholai Pfeiffer ikke er planlagt noget møde, håber Peter Sunde at kunne mødes med det danske teleselskab allerede tirsdag.

"Vi vil tale med Tele2 i dag og se, om det kan lade sig gøre. Det afhænger af, hvornår fogedretsdommen kommer," siger Peter Sunde.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere