EU undersøger monopolanklager mod Qualcomm

Efter to års efterforskning åbner EU-Kommissionen nu endnu en undersøgelse af en global amerikanskbaseret leverandør. Seks konkurrenter har klaget over Qualcomms forretningspraksis.

EU-Kommissionen har indledt en officiel undersøgelse af tele- og elektronikproducenten Qualcomm Inc.

Kommissionen undersøger om, selskabet har misbrugt sin markedsposition i forbindelse med salget af chips til mobiltelefoner og omfatter markedet for chips, baseret på CDMA (code-division multiple acces) og WCDMA (wideband CDMA) teknologi. WCDMA-chips bruges i europæiske 3G-mobiltelefoner baseret på UTMS-standarden (Universal Mobile Telecommunications System).

Det understreges dog i EU-Kommissionens meddelelse, at undersøgelsen ikke skal ses som et tegn på, at Kommissionen ligger inde med de fældende beviser. Og Kommissionen har da heller ikke fastsat nogen dato for afslutningen af undersøgelsen, selvom den har udtalt, at sagen har prioritet.

Sagen begyndte i 2005

Den efterforskning, der går forud for en officiel undersøgelse, begyndte i oktober 2005. Her modtog EU-Kommissionen klager fra Nokia, LM Ericsson, Texas Instruments Inc., Broadcom Corp., NEC Corp og Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. over Qualcom.

Klagerne gik på, at selskabet ikke behandlede kunder efter de såkaldte FRAND-betingelser, når de købte licenser til Qualcoms teknologi.

FRAND-betingelser dækker over begreberne fair, reasonable og non-discriminatory eller en fair, anstændig og ikke-diskriminerende måde. Og betingelserne bliver ofte brugt som udgangspunkt, når virksomheder skal købe licenser til at anvende andre selskabers patenterede teknologier i deres produkter.

De seks firmaer har indgivet separate anklager, og deler en fælles bekymring over Qualcomms opførsel. Ifølge EU-Kommissionen frygter selskaberne, at Qualcomms forretningspraksis vil hindre konkurrence og skade forbrugerne ved at forsinke udvikling af nye telefoner.

Derudover mener Kommissionen, at Qualcomms praksis risikerer at skade standardiseringsarbejdet, fordi det bliver svære for selskaberne at samarbejde.

Qualcomm siger, at deres licensmodel har gjort det muligt for nye aktører at komme ind på markedet. Det har ifølge Qualcomm resulteret i et større udbud af produkter og faldende priser på terminaler.

Oversat af Bo Madsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere