Midt-Data mister e-mærke på grund af spam

It-forhandleren Midt-Data fik i januar en dom i Sø- og Handelsretten for at sende spam, hvilket er en overtrædelse af e-mærkets retningslinier. Forhandleren har derfor fået suspenderet retten til at skilte med e-mærket.

I sidste måned fik Midt-Data en bøde på 25.000 kroner for at udsende spam. Nu koster dommen måske it-forhandleren e-mærket.

Foreløbig har E-handelsfonden suspenderet Midt Datas brug af e-mærket i tre måneder.

Baggrunden for dom, bøde og frakendelse af retten til at bruge e-mærket er, at Midt-Data i 2004 udsendte omkring 5.000 uopfordrede mails til sine kunder, med tilbud om gratis adgang til en udstilling.

Flere modtagere af mailen indberettede Midt-Data til Forbrugerombudsmandens spam-hjemmeside, og så kørte sagen.

Anker hele vejen til højesteret

Midt-Datas direktør Allan Carøe har tidligere erklæret sig rasende over sagen og føler sig chikaneret af Forbrugerombudsmanden.

Allan Carøe har tidligere udtalt, at han vil anke dommen hele vejen til Højesteret.

E-handelsfonden har sat e-mærket i søen i Danmark med det formål at sikre forbrugernes tryghed ved handel på internettet. E-mærket anvendes i dag af 388 netbutikker, som alle har accepteret, at de ikke må sende mails til deres kunder, hvis de ikke har fået lov.

Afventede dom

E-handelsfonden har afventet Sø- og Handelsrettens dom før man tog endelig stilling til Midt Datas ret til at benytte e-mærket.

"Sagen har været længe undervejs, men dommen er meget klar. Det samme er e-mærkets retningsliner på det punkt. Det er vigtigt for e-mærkets troværdighed, at der sendes et klart signal om at udsendelse af spam er uacceptabelt, derfor skrider vi ind med en suspension nu," udtaler E-handelsfondens formand, Hans Henrik H. Heming, i en pressemeddelelse.

E-handelsfonden er en non-profit organisation, stiftet af Forbrugerrådet, Dansk Erhverv, Finansrådet, Dansk Industri, HK, ITEK, Dansk-IT, ITK, IT-Branchen og FDIH.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Allan Carøe til afgørelsen.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere