Cybercity frygter ikke superbredbånd til lavpris

Med Sonofon som søsterselskab har Cybercity fået 60 procent flere kunder på et år. Cybercitys chef frygter derfor ikke de tidligere kollegaer, der med selskabet Fullrate nu vil tilbyde superbredbånd til lavpris.

Det får ikke Cybercity- og Sonofon-bossen Henrik Clausen til at ryste på hånden, at flere tidligere Cybercity-chefer i sidste uge lancerede det nye bredbåndsselskab Fullrate.

Fullrate tilbyder IP-telefoni og superbredbånd til priser, der ligger langt under, hvad Cybercity kan tilbyde, fordi selskabet i første omgang kun satser på Storkøbenhavn.

- Jeg ser ikke nogen virksomhed som en speciel trussel. Vi er nødt til at være konkurrencedygtige i forhold til markedet og tro på, at vi har formået at udvikle både vores mobil- og bredbåndsforretning de seneste år. Så vi går ikke og er bange for nogen eller bekymrer os, siger Henrik Clausen.

Stor vækst

Den norske telekoncern Telenor, der ejer både Cybercity og Sonofon, offentliggjorde torsdag sit regnskab for første kvartal.

Her kan man se, at omsætningen i forhold til samme kvartal året før steg med 17 procent for Sonofon og 37 procent for Cybercity, der nu har 138.000 bredbåndskunder.

- Vi er vokset mere det sidste år, end vi nogensinde har vokset før. Det skyldes, at vi har fået volumen i forretningen og er lykkedes med satsningen på telefoni, der nu er blevet en del af det at levere bredbånd, fortæller Henrik Clausen.

Hos den nye konkurrent Fullrate er telefoni så integreret en del af produktet, at man ganske simpelt ikke kan undgå at få det med, når man køber bredbånd.

Simpel model

Men heller ikke Fullrates simple model med et grundprodukt og få tilvalg skræmmer Cybercity-chefen.

- Vi har vænnet os til, at vi har mange produkter i Danmark. Vi har nogle store konkurrenter at forholde os til, men vi skal også hver dag være bedre end de mindre aktører, siger Henrik Clausen.

Hans største opgave har det seneste års tid været at binde søsterselskaberne Sonofon og Cybercity sammen på distributionssiden.

Til juni flytter de to selskaber sammen på Frederikskaj i København, og herefter handler det om i højere grad også at sælge mobil- og bredbånds-produkterne som en fælles pakke til kunderne.

Cybercity er i dag Danmarks næststørste bredbåndsudbyder med en markedsandel på 14,6 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere