Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Et stik til alle skærmtyper

Elektronikfirmaer som Intel, Apple og Samsung forsøger at samle opbakning til en ny standard for skærm-tilslutninger, der skal erstatte den analoge VGA-standard.

En række store elektronikproducenter håber at kunne få gennemført en ny standard, der kan samle de forskellige typer skærm-tilslutninger under ét.

Den nye standard skal primært erstatte den aldrende analoge VGA-standard, som fortsat benyttes af en meget stor andel af pc'er.

Det vil firmaer som Intel, Apple, Nvidia og Samsung lave om på med Unified Display Interface, UDI.

To digitale alternativer

Problemet er nemlig ikke blot VGA, men at der samtidig findes to digitale alternativer DVI og HDMI, som er henholdsvis til digitale skærme og HDTV-fjernsyn.

Disse to standarder er indbyrdes kompatible, men ikke kompatible med VGA.

Det betyder, at der på nyere grafikkort til pc'er findes både et stik til VGA, DVI/HDMI og ofte også S-VHS eller andre analoge tv-tilslutninger.

UDI vil være kompatibelt med DVI og HDMI. Ved at udfase VGA til fordel for UDI vil der blive én samlet tilslutning uanset om pc'en sluttes til et HDTV eller en digital skærm.

For elektronikproducenterne vil det give mulighed for at kunne forsikre indholdsleverandører om begrænsninger for piratkopiering, da DVI og HDMI indeholder en kopisikring, som også vil blive en del af UDI.

Behov for opgradering

For forbrugerne betyder det imidlertid behov for at opgradere deres ældre it-udstyr, hvis de vil slutte det til nye skærme eller slutte nye pc'er til ældre skærme.

- Du beder folk om at opgradere deres systemer. Fra en producents synspunkt er det ikke noget dårligt, men det er bare en meget langsommelig proces, siger chefanalytiker Stephen Baker fra NPD Techworld.

Selvom DVI har været på markedet i flere år, så sælger producenterne fortsat fladskærme, som udelukkende har en analog VGA-forbindelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere