Segtel sætter deadline i dag for ComX-køb

Hvem vil købe kriseramte ComX? Danske Segtel har deadline i dag for sit overtagelsesforsøg, mens islandske Dagsbrún SMS fortsat spøger i kulissen. Selskabet er vanrøgtet, mener kilde.

Det danske it-selskab Segtel er interesseret i at overtage bolignet-udbyderen ComX, men det skal være nu.

- Vi er ude, hvis ikke vi når en afklaring omkring ComX i dag, konstaterer Mads Veibye Johansen, administrerende direktør, Segtel.

Ifølge en kilde tæt på salgsforløbet har ComX ved flere lejligheder betalt dobbelt pris for millionindkøb af komponenter til fiberinstallationer.

- En gruppe medarbejdere havde opdaget denne overfakturering, og det er den samme gruppe, der skriftligt truer med at forlade ComX, hvis den tidligere direktør Dennis Rohde vender tilbage på direktionsgangen, forklarer kilden, der ønsker at være anonym.

Samme kilde beskriver ComX som et "vanrøgtet selskab."

Eksempelvis er der ikke betalt skat de sidste fem måneder, og selskabet er i overhængende fare for at kollapse, hvis ikke der findes en ny kapitalstærk ejer meget hurtigt.

Den islandske virksomhed Dagsbrún SMS var på banen i sidste uge og har endnu ikke trukket sig formelt fra køberfeltet.

ComX fyrede i sidste uge administrerende direktør Benny Michelsen på gråt papir, efter han havde været ansat i under en måned. Han nåede at fyre 22 medarbejdere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren