Artikel top billede Ikon

TeamViewer frygtes hacket - flere brugere melder om stjålne penge

Flere Reddit-brugere melder om, at TeamViewer-softwaren installeret på over en milliard computere er blevet hacket, og de samtidig er blevet bestjålet. TeamViewer afviser dog alle anklager og siger, at brugerne skal benytte stærke passwords.

It-værktøjet TeamViewer til fjernstyring og hjælp til en computerbruger langt væk frygtes hacket, efter servicen har været ude i tovene i en periode.

Hvis hackerangrebet er reelt, kan det vise sig at være yderst kritisk, da TeamViewer ifølge sin egen hjemmeside er installeret på over en milliard maskiner verden over.

Flere brugere på det sociale medie Reddit melder om, at de er blevet hacket igennem TeamViewer, og de kan fortælle om, at de har mistet penge via betalingsservicen Paypal på grund af sårbarheder i TeamViewer.

Reddit-brugere har i tidernes løb biddraget med viden om lidt af hvert. Eksempelvis er Reddit et sted, hvor der i kølvandet på terrorangreb lynhurtigt dukker en masse konspirationsteorier op, så online-mediets meldinger bør nok tages med et gran salt.

Ikke desto mindre forklarer flere Reddit-brugere ovenpå det påståede hackerangreb, at de i deres lokale TeamViewer-log kan se, hvordan de er blevet angrebet - og dermed kan gå til modangreb.

Du finder oversigten over Reddit-brugernes tråde om TeamView her.

Vi er da ikke hacket

TeamViewer nægter dog, at selskabets service er blevet kompromitteret.

I et tweet skriver TeamViewer, at servicen har haft tekniske problemer, og den nu igen kører efter en genstart. Det kan dog vare noget tid, før servicen virker i alle regioner.

I forbindelse med tweetet møder selskabet massiv modstand for en række Twitter-brugere.

"Mange tak for at lade nogen komme ind på vores PC'er, så de kan få adgang til alle vores informationer," skriver en bruger blandet.

TeamViewer understreger i forbindelse med sit tweet, at servicen ikke har været udsat for et angreb, som den er knækket sammen af og dermed har tilladt hackere at komme ind og videre ud på folks computere, hvor TeamViewer er installeret.

Har hørt beskyldningerne før

Hackerbeskyldningerne er ingenlunde nye for TeamViewer.

De dukker jævnligt op, og så sent som i slutningen af maj har TeamViewer udsendt en meddelelse om, at potentielle trusler kan lukkes ved at benytte et godt password.

Med godt password menes, et kodeord som ikke er 123456-simpelt og som ikke genbruges over hele nettet, da genbrug af passwords er kritisk.

For hvis en webservice bliver hacket, og dit brugernavn og password havner i puljen over de stjålne login-oplysninger, kan du være sikker på, at bagmændene vil forsøge at logge på andre webtjenester med dit brugernavn og password fra det lækkede site.

Du kan læse mere om TeamViewers opfordringer til stærk password-beskyttelse her.

Læs også: 
Ransomware, sikkerhed i biler og DDoS-angreb: Her er de værste sikkerhedsplager lige nu

Ny gratis app til Windows: Advarer dig når din email og onlinekonti er i risikozonen


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere