Artikel top billede

God nyhed til dem, der vil gå med livrem og seler: Du kan bruge to antivirusprogrammer samtidig

Ny sikkerhedsfunktion i Windows 10 betatestes for fuld tryk.

Hvis du ikke mener, at ét antivirusprogram er tilstrækkeligt, så er der godt nyt - hvis du er Windows 10-bruger.

I den seneste testversion af Windows (Windows 10 Build 14352) er der nemlig dukket en ny funktion op.

Den giver brugeren mulighed for både at anvende Windows Defender samt et tredjeparts-sikkerhedsprogram aktivt på den samme maskine.

Windows Defender kan således indstilles til at gennemsøge maskinen efter sikkerhedsproblemer periodevis uden at komme i konflikt med et andet antivirusprogram på maskinen.

Det skriver Computerworlds amerikanske søsterside.

Foreløbig er funktionen dog stadig forbeholdt beta-testerne.

Om beslutningen er et led i at drosle ned på vedligeholdelse og udvikling af Windows Defender er derfor alt for tidligt at sige, men Microsoft er nok godt klar over, at Defender ikke scorer alt for godt i sikkerhedstest og derfor med fordel kan suppleres med en ekstra vurdering.

Du kan se den seneste sikkerhedstest af Windows Defender - og en masse andre sikkerhedsprogrammer- her: Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Læs også:
Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Stortest af antivirusprogrammer: Microsofts sikkerhedsprogram havner helt i bunden

Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere